kapat ikonu

Mutfak ihracatçıları Almanya pazarı için atağa geçti

İMMİB’in yıllardır millî katılım organizasyonu ile Türk ürünlerinin görücüye çıkardığı ve bu sene 165 Türk firmasının katılacağı Ambiente 2019, 8 Şubat tarihinden itibaren Frankfurt'ta ziyaretçilerini ağırlayacak.

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) 24 senedir millî katılım organizasyonunun düzenlendiği Uluslararası Mutfak Eşyası, Ev Dekorasyonu, Züccaciye, Aksesuar ve Hediyelik Eşya Fuarı-Ambiente 2019, 8 Şubat tarihinde Almanya'nın beşinci büyük şehri Frankfurt'ta kapılarını ziyaretçilere açacak. Ambiente Fuarı'na bu sene 165 Türk firması katılacakken, 4 bin 500 civarında katılımcının yer alması bekleniyor. Bu sene fuarın 140 bin ziyaretçiyi ağırlayacağı konuşuluyor.
 
TÜRKİYE’NİN ALMANYA’YA İHRACATI 386 MİLYON DOLAR
 
Gazetecilere konuşan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, geçen sene gerçekleştirilen fuara başta İtalya, Çin, Fransa, İngiltere, ABD, Hollanda, İspanya, Türkiye, Güney Kore ve İsviçre'den olmak üzere birçok ziyaretçinin katıldığını hatırlatarak, dünyada mutfak eşyası ve küçük elektrikli ev aletleri sektöründe 2. büyük ithalatçı konumunu korumaya devam eden Almanya'nın 2017 yılı sonundan itibaren mutfak eşyası ithalatının 14,8 milyar dolar olduğunu, Almanya'ya Türkiye'nin bu alandaki ihracatının da geçen sene 386 milyon dolar civarına ulaştığını bildirdi.
 
TÜRKİYE’NİN ALMANYA’YA YAPILACAK TÜM TİCARİ FAALİYETLERE KATILMASINDA YARAR VAR
 
Ambiente Fuarı'na her sene düzenli olarak katılım sağlanmasının, Almanya piyasasında Türk ürünlerinin tanınırlığını artırdığını dile getiren Öztiryaki, Almanya'ya buzdolabı-dondurucular, elektrikli ocaklar, demir-çelik mutfak eşyalarından pişirme ekipmanları ve cam mutfak eşyalarının en fazla ihraç edilen ürün grupları arasında yer aldığını belirterek, dünyada mutfak ve ev eşyası ithalatında 2. sırada olan Almanya'nın en büyük tedarikçisi olabilme koşullarına sahip olan Türkiye’nin, sektöre yönelik olarak Almanya'ya yapılan heyet, fuar, ticari organizasyonlar, ikili görüşmeler ve benzeri tüm ticari faaliyetlere katılmasında yarar gördüklerini anlattı.
 
MARKA TANITIMLARI İÇİN BÜYÜK FIRSAT
 
Öztiryaki’nin ardından konuşan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ise züccaciye ve ev aksesuarları kategorisinde dünyanın en önemli uluslararası fuarı olan Ambiente 2019'a katılmanın Türk firmaları için öneminden bahsederken, küresel rekabetin arttığı günümüzde en yeni ürünlerin ve markaların tasarımlarıyla ön plana çıktığını savundu. Uluslararası fuarların, Türk firmalarının da kendi markalarını tanıtabilmesi, yeni ürünleri, teknolojileri öğrenebilmesi bakımından çok büyük bir fırsat sunduğunu aktaran Pelister, katılımcı tüm firmaların bu fuardan önemli iş birlikleri yaparak döneceğine inandığını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol