kapat ikonu

Müteahhitlerimiz Pakistan'da ciddi projelere imza atıyor

Bakan Pekcan, Türk firmalarının Pakistan'a olan bu yüksek ilgisinin, yakın zamanda da devam edeceğini dile getirerek, iki ülke arasındaki dost ve kardeş ilişkilerin ekonomik ortaklık düzeyine yükseltileceğini aktardı.

  • Gündem
  • 04 Ocak 2019 10:03
  • Son Güncelleme: 04 Ocak 2019 10:12
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliği’nce Türkiye ile Pakistan arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin masaya yatırıldığı çalışma yemeğinde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile Pakistan arasındaki ticaret hacminin dost ve kardeş iki ülke için yetersiz kaldığını savunarak, ekonomik ve ticari ilişkilerin daha ileri boyutlara taşınması için gayret gösterdiklerini ifade etti.
 
TÜRK FİRMALARI PAKİSTAN’DA 6 BİN 506 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR
 
Türkiye'den Pakistan'a yönelik ciddi yatırımlar bulunduğunu anlatan Pekcan, Türk firmaların Pakistan’da 6 bin 506 kişiye istihdam sağladığı bilgisini paylaşarak, firmaların Pakistan'daki yatırımlarını önümüzdeki dönemde daha da artacağını ve bu yatırımlarla ikili ekonomik ilişkilerin daha da derinleşeceğine inancının tam olduğunu vurguladı. Pekcan, bu doğrultuda firmaların Pakistan’a olan bu yüksek ilgisinin, yakın zamanda da devam edeceğini öne sürerek, ülkeler arasındaki dost ve kardeş ilişkilerinin ekonomik ortaklık düzeyine yükselteceğini söyledi.
 
PAKİSTAN’DA 62 TÜRK PROJESİ BULUNUYOR
 
Yurt dışında Türk müteahhitlerin, bitmiş ve hâli hazırda devam eden projelerle birlikte şimdiye kadar 123 ülkede 378,9 milyar dolar değerinde 9 bin 600 projeye imza attıklarına işaret eden Pekcan, müteahhitlerin Pakistan’da da ciddi projeler gerçekleştirdiğini vurgulayarak, Pakistan’da çoğunlukla enerji, altyapı, inşaat ve danışmanlık sektörlerinde olmak üzere 62 Türk projesinin bulunduğunu açıkladı.
 
BÜYÜK ÇAPLI PROJELERDE KARAYOLLARI BAŞI ÇEKİYOR
 
Pekcan, söz konusu büyük çaplı projelerde karayolu projelerinin başı çektiğini belirterek, liman ve sulama projelerinde de önemli görevlerin üstlenildiğini duyurdu. Pekcan, Türkiye'nin Asya Altyapı Yatırım Bankasının (AIIB) kurucu üyelerden biri olduğunu hatırlatarak, Türk firmalarının AIIB finansman kanallarını kullanarak Pakistan'da hayata geçirilecek projelerde de başarılı işlere imza atacağına inancının tam olduğunu bildirdi.
 
PAKİSTAN’IN EKONOMİK GELİŞİMİNE VE HALKININ REFAH SEVİYESİNİN ARTMASINA KATKI
 
Türk firmalarının Pakistan’da önümüzdeki dönemde yapılacak her türlü üstyapı ve altyapı projelerini üstlenmeye hazır olduğunu bildiren Pekcan, Türk firmalarının gerek tek başına gerekse Pakistanlı ortakları ile birlikte ortak girişim olarak projeleri başarıyla gerçekleştireceğini dile getirerek, bu sayede dost ve kardeş ülke Pakistan’ın ekonomik gelişimine ve halkının refah seviyesinin artmasına da katkı sağlanacağını savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol