kapat ikonu

Müteahhitler 2019'dan ümitli

Koloğlu, 2019'un sürdürülebilir ve dengeli büyümeye odaklanan ekonomi politikalarına imza atılacağı bir sene olacağını ifade etti.

  • Sektörel
  • 02 Ocak 2019 13:28
  • Son Güncelleme: 02 Ocak 2019 13:41
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu, 2019'un sürdürülebilir ve dengeli büyümeye odaklanan ekonomi politikalarına imza atılacağı bir sene olacağını dile getirerek, yerel seçim sürecinin tamamlanması, döviz ve faiz oranlarındaki normalleşmenin etkisi ve yapısal reformların hayata geçirilmesi ile birlikte Türk ekonomisinin olumlu yönde seyredeceğini öne sürdü.
 
OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN ALINAN TEDBİRLERLE İYİLEŞME YAŞANDI
 
Koloğlu, geçen sene küresel ve bölgesel düzeyde meydana gelen olumsuzluklara rağmen, alınan tedbirler ile birlikte makroekonomik göstergelerde iyileşme yaşandığına işaret ederek, söz konusu süreçte döviz kurlarındaki dalgalanmanın azaldığını ve enflasyonla mücadelenin sonuçlarının görüldüğünü ileri sürdü. Koloğlu, ekonominin son aylarda cari fazla verdiğini anımsatarak, inşaat sektörünün ülke ekonomisinin büyümesinde daima taşıyıcı güç olduğuna dikkati çekti.
 
İNŞAAT SEKTÖRÜ YÜZDE 5,3 ORANINDA KÜÇÜLDÜ
 
Sektörün en önemli özelliğinin ekonomik yavaşlamadan hızlı ve derinden etkilenmesi olduğunu vurgulayan Koloğlu, Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6 büyüdüğünü ve geçmiş yıllara göre büyüme hızının azaldığını anımsatarak, 2017’de yüzde 7,4 büyüyen, geçen senenin ilk çeyreğinde büyümesini sürdüren inşaat sektörünün üçüncü çeyrekte yüzde 5,3 oranında küçüldüğünü bildirdi.
 
TASFİYE DÜZENLEMESİ FİRMALARA İMKÂN SAĞLAYACAK
 
Koloğlu, sektörün son senelerde yaşadığı sorunlardan bahsederek, döviz kurlarındaki artış sebebiyle malzeme fiyatlarında enflasyon rakamlarının üzerinde fiyat yükselişleri görüldüğünü belirtti. İşlerin durma noktasına geldiği bir dönemde hükûmet tarafından önemli bir adım atıldığını ve sözleşmelerin tasfiyesine ilişkin düzenleme yapıldığını anlatan Koloğlu, bu düzenlemenin firmaların geleceğe dönük plan yapmasına imkân sağlayacağını iddia ederek, fiyat farkı konusunda da yapım işinin özelliklerine ve malzemelerin ağırlık oranlarına göre katsayının belirlendiği bir sistem geliştirilmesi gerektiğini aktardı. Koloğlu, gerçekçi bir fiyat farkı uygulanmasının yükleniciyi korumasının yanı sıra yatırımların devamını ve tamamlanmasını sağlayacağını anlattı.
 
TÜRK EKONOMİSİ OLUMLU YÖNDE SEYREDECEK
 
Bu yıla ilişkin beklentilerini de paylaşan Koloğlu, 2019’un sürdürülebilir ve dengeli büyümeye odaklanan ekonomi politikalarına imza atılacak bir yıl olacağını yineleyerek, ekonominin 3 yıllık yol haritası niteliğindeki 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'nda 2019'un "dengelenme yılı" olarak belirlendiğini anımsattı. Koloğlu, yerel seçim sürecinin tamamlanması, döviz ve faiz oranlarındaki normalleşmenin etkisi ve Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı kapsamında enflasyon hedeflerinin ve diğer yandan yapısal reformlara imza atılmasıyla Türk ekonomisinin olumlu yönde seyredeceğini ileri sürdü. Koloğlu, sözlerinin sonunda da sektör olarak 2019 yılından ümitli olduklarını vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol