kapat ikonu

Mut zeytinyağı AB’de tescil için hazırlanıyor

Mersin'in mikroklima iklim özelliği bulunan Mut kentinde elde edilen, zeytinyağının yurt dışı pazarının genişletilmesi adına Avrupa'dan da tescil alınması için çalışmalara start verildi.

  • Sektörel
  • 29 Ocak 2019 17:38
  • Son Güncelleme: 29 Ocak 2019 17:48
Zeytin üretimi çok eskilere uzanan, bin 300 senelik anıt zeytin ağacına da ev sahipliği yapan Mut’ta zeytinyağı için coğrafi işaret tescil belgesi alınmasının mutluluğu yaşanıyor. Üreticiler tarafından ağaçlardan çırpma yöntemi yerine elle toplanan zeytinlerden elde edilen yağın daha geniş kitlelere ulaştırılması çalışmaları kapsamında alınan tescil belgesi önemli bir hamle olarak değerlendiriliyor. Mut Ticaret ve Sanayi Odası, Mut zeytinyağının tescillenmesini sağlayarak, yurt dışı pazarının genişletilmesi için Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun coğrafi işaret tescilini de almak için gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyor.
 
KENTTE 14 MİLYON ZEYTİN AĞACI BULUNUYOR
 
Gazetecilere konuşan Mut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Gürsel Aydın, zeytinin Mut için çok önemli olduğunu vurgulayarak, kentte 14 milyon zeytin ağacının bulunduğunu söyledi. Söz konusu ağaçların büyük bir bölümünün yeni dikildiğini ifade eden Aydın, şu anda 4 milyon ağaçtan senelik 200 bin ton civarında zeytin üretiminin söz konusu olduğunu belirterek, 100 bin ton zeytini sofralık, kalan 100 bin tonun da yağını çıkartıp sattıklarını açıkladı.
 
TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA ASİT ORANI BULUNUYOR
 
Aydın, kentte ürettikleri zeytinyağının kalitesiyle dikkati çektiğini öne sürerek, ilaçsız zeytin yetiştirdiklerini ve elle toplandığı için asidinin çok düşük çıktığını savundu. Türkiye ortalamasının altında yani 1'in altında asit oranı bulunduğunu öne süren Aydın, mikroklima ortamından ötürü zararlı haşere bulunmadığını kaydederek, bu nedenle ilaçsız, organik zeytin yetiştirdiklerini, en erken hasadı da kendilerinin yaptığını söyledi. Aydın, bunun yanında zeytinyağlarının damak zevkine uygun ve aromatik olduğunu ileri sürdü.
 
COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ İLE DAHA KUVVETLİ TANITIM ATAĞINA GEÇİLECEK
 
Mut zeytinyağının, coğrafi işaretini alarak tescilli 11 zeytinyağından birisi hâline geldiğini anlatan Aydın, Mut zeytinyağını Avrupa'da da tescil etmek için hazırlıklara başladıklarını anımsatarak, bunun için gerekli laboratuvar testlerinin yapıldığını duyurdu. Aydın, test sonuçlarıyla Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun coğrafi işaret tescili için başvuru yapacaklarını vurgulayarak, bu tescili de aldıklarında şu an farklı firmalar aracılığıyla yurt dışına gönderilen yağ için daha kuvvetli bir tanıtım atağına geçme şansını elde edeceklerini belirtti.
 
Aydın, her iki tescil vesilesiyle Mut zeytinyağının daha bilinir hâle geleceğini iddia ederek, coğrafi işaret tescil belgesinin kendileri için çok önemli ve mutluluk verici olduğunu ifade etti. Bölgedeki erken hasat imkânın kendilerine büyük avantaj sağladığını dile getiren Aydın, tescil belgesinin bu avantajı daha da kuvvetlendireceğini belirtti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol