kapat ikonu

Mustafa Varank: Endüstri’ye Yeni Tedarikçiler Kazandırmayı İstiyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, otomotiv sektörünün çok hızlı bir dönüşüm geçirdiğini açıkladı.

  • Otomobil
  • 13 Haziran 2021 23:56
  • Son Güncelleme: 14 Haziran 2021 00:01

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, otomotiv sektörünün çok hızlı bir dönüşüm geçirdiğini belirtti, “ Alüminyum parçalar otomotiv endüstrisinde hızla devreye girmeye başladı. Özellikle karbon salımında daha hafif araçların olması, elektrikli araçlarda bu tip parçaların daha sık kullanılması, bu parçaların daha değerli hale getiriyor. Türkiye’nin Otomobili ile bu alanda Türkiye iddiasını ortaya koydu. Değişen, dönüşen endüstriye yeni tedarikçiler kazandırmayı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Varank Organize Sanayi Bölgesi bulunan Çelikel Alüminyum firmasını ziyaret etti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Çelikel Alüminyum yöneticileri nin eşlik ettiği ziyarette Bakan Varank, üretim tesisindeki faaliyetleri inceledi.

Ziyaret sonrası açıklama yapan Varank, Çelikel alüminyum’un 53 yıllık bir aile şirketi olduğunu ve yüksek basınçlı enjeksiyonlu alimünyum otomotiv parçaları ürettiğini belirterek şirketin özellikle dünyadaki prestejili markalara kilogram başına ortalama 5 avrodan ihracat yaptığını söyledi.

Varank, firmanın 2020 ihracatının 40 milyon avro olduğunu, “ Alüminyum parçalar, otomotiv endüstrisinde hızla devreye girmeye başladı. Özellikle karbon salımında daha hafif araçların olması, elektrikli araçlarda bu tip parçaların daha sık kullanılması bu parçaları daha değerli hale getiriyor.” Açıklamalarında bulundu.

Varank “Dünyada artık sadece üretmek yetmiyor, üretim proseslerinizi ne kadar verimli yaparsanız, ne kadar çevreyle saygılı yaparsanız, firmalar bir adım öne çıkıyor.” İfadesini kullandı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol