kapat ikonu

MÜSİAD Başkanı: 2019’da pozitif büyüme sürdürülecek

MÜSİAD Başkanı Kaan, Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu dengelenme sürecine karşın, 2019 yılında da pozitif büyüme performansının sürdürüleceğini söyledi.

  • Piyasalar
  • 08 Aralık 2018 09:30
  • Son Güncelleme: 08 Aralık 2018 09:47
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 2018 yılındaki Türk ekonomisinin performansı ve 2019 yılı öngörülerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,2 büyüyen Türkiye ekonomisinin, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüyerek güçlü büyüme performansını sürdürdüğünü ileri süren Kaan, söz konusu dönemde tüketim ve yatırım harcamalarının GSYİH büyümesine yaptığı katkının beklentilere paralel gerçekleştiğini vurguladı.
 
YIL SONU YÜZDE 4-4,5 BÜYÜME TAHMİNİ
 
Dikkatleri çeken noktanın ise net ihracatın katkısı olduğunu dile getiren Kaan, geride kalan üçüncü çeyrekte ve ülkenin içinde bulunduğu dördüncü çeyrekte ekonomik aktivitede gözlenen yavaşlamaya karşın, net dış talepten alınan destekle birlikte yıl sonu büyüme oranının yüzde 4 ile yüzde 4,5 seviyelerinde olacağının tahmin edildiğini aktardı.
 
TİCARET AÇIĞININ ETKİSİYLE AĞUSTOS VE EYLÜL AYI FAZLA VERDİ
 
Temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarında dış ticaret açığında gözlenen daralmanın daha da belirgin hâle gelmesinin, net ihracatın büyümeye katkısının yılın üçüncü ve dördüncü döneminde de devam ettiğini hatırlatan Kaan, dış ticaret açığındaki daralmanın da etkisiyle cari işlemler dengesinin ağustos ve eylül aylarında fazla verdiğini öne sürdü.
 
ENFLASYONDA GERİLEME DVAM EDECEK
 
Kaan, ayrıca ağustosta yaşanan spekülatif kur hareketleri sebebiyle piyasalarda yaratılan belirsizlik dönemini fırsat bilip fiyatlarını makul seviyelerin çok üzerinde artıran bazı fırsatçıların etkisiyle, enflasyon oranının hızlı bir şekilde arttığına işaret ederek, kasım ayı itibarıyla enflasyon oranında başlayan gerileme sürecinin önümüzdeki aylarda da devam edeceğinin öngörüldüğünü bildirdi.
 
İSTİKRARIN TESİS EDİLMESİ TÜRKİYE İÇİN POZİTİF AYRIŞMANIN GÖSTERGESİDİR
 
Yılın son çeyreğinde yaşanan gelişmelerin, Türkiye ekonomisinde dengelenme sürecinin hız kazandığının göstergesi olduğunu savunan Kaan, küresel ticarette belirsizliklerin olduğu, ticaret savaşları ve yeni korumacılık gibi kavramların ön plana çıktığı dönemde, siyasi ve ekonomik anlamda istikrarın tesis edilmesinin Türkiye için pozitif ayrışmanın bir göstergesi olduğunu belirtti.
 
TÜRKİYE BÜYÜME PERFORMANSINI SÜRDÜRECEK
 
Kaan, gelişmekte olan ülkelerden para çıkışlarının yaşanabileceği, büyüme performanslarının düşeceği ve kurların üstünde bir miktar etki yapabileceği beklentilerin olduğu dönemde Türkiye’ye sıcak sermaye girişinin sürdüğünü ifade ederek, yatırımlar için oldukça elverişli demografik yapısı, genç nüfûsu ve yeni ekonomi için gereken faaliyetlere açılan alanlarıyla oldukça büyük bir pazar olan Türkiye’nin, içinden geçmekte olduğu dengelenme sürecine karşın, 2019 yılında da pozitif büyüme performansını hızlı bir şekilde sürdüreceğini anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol