kapat ikonu

Müjde! Patates İthalatına Sıfır Gümrük Vergisi Geliyor!

Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar doğrultusunda 20 Nisan tarihine kadar belirli bir kontenjan içerisinde geçerli olmak koşuluyla patates ithalatında sıfır gümrük vergisinin getirilmesine karar verildi.

Ticaret Bakanlığı bir süredir üzerinde çalıştığı çalışmayı Cumhurbaşkanlığı onayı ile Resmi Gazete'de yayınlayarak resmen hayata geçirmiş oldu. Bu süreç içerisinde patates ithalatını yakından ilgilendirecek ve çalışmaların hız kazanmasını sağlayacak yeni düzenlemelerin getirilmesine karar verildi.
 
Yeni çalışma ile birlikte yeni dönemde patates ithalatı sırasında alınan gümrük vergisi sıfırlanacak. Ancak bu durum 200 bin tona kadar gerçekleştirilecek patates ithalatı için geçerli olacak. Tarife için yeni bir kontenjan belirlendi. Bu kontenjanın süresi ise 20 Nisan olarak belirlendi.
 
Tarifenin Detayları Açıklandı
 
Patates ithalatı sırasında gümrük vergisinin sıfırlanması konusunda uygulanacak tarifenin kontenjanında birtakım dağılım farklılıkları uygulanacak. Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalardan dağılım yönleri detaylı olarak belirlendi.
 
Nisan ayında son bulacak kontenjan için fiyatları giderek artan patatesin bir rahatlama içerisine gireceği düşünülüyor. Ancak kontenjan kapsamında ithalatı gerçekleştirilecek olan eşyaların diğer mevzuat hükümleri uygulanırken herhangi bir eksiklik içerisine girmesi engellenecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol