kapat ikonu

Müjde! ÖTV ve KDV İndirimi Uzatıldı!

Ekonomiye katkı sağlamak için gerçekleştirilen KDV ve ÖTV indirimleri Cumhurbaşkanı tarafından verilen talimat sonrasında yıl sonuna kadar uzatıldı.

Bir süredir mobilya, otomobil, konut, tapu harcı ve ticari araç sistemlerinde geçerli olan ÖTV ve KDV indirimlerinin yeniden uzatılmasına karar verildi. Özellikle Cumhurbaşkanı kararı ile alınan karar sonrasında indirimlerin yıl sonuna kadar uzatılmasına karar verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Resmi Gazete'de yayınlanan karar sonrasında hayata geçirildiği öğrenildi.
 
Özellikle tapu harçlarında yüzde 3 oranında KDV uygulanmasına karar verilmişti. Konuttaki KDV miktarının ise yüzde 8 seviyelerinde uygulanmasına karar verilmişti. İndirimli olan bu fiyatların yıl sonuna kadar devam etmesine karar verildi.
 
Üreticilerin ve tüketicilerin desteklenmesi, satışların artırılması için mobilyada yüzde 8 oranında bir KDV uygulanmasına karar verilmişti. Bu süreç içerisinde kararlar 1 Nisan 2019 tarihinde uygulanmaya başlayacak. KDV ve ÖTV indirimlerinin yeniden indirimli fiyatlardan gerçekleştirilmesi pek çok kişiyi şimdiden memnun etti.
 
İndirimler Yıl Sonuna Kadar Devam Edecek
 
Araçlarda uygulanacak ÖTV indirimleri ise vergisiz fiyatı ile 70 bin liranın altında olan araçlarda yüzde 45 seviyesinden yüzde 30 seviyelerine kadar düşürülecek. Araçların fiyatı arttıkça 70 bin lira ile 120 bin lira arasında olan araçlarda ÖTV miktarı yüzde 50 seviyelerinden yüzde 35 seviyelerine kadar düşürülecek.
 
İndirimlerin devam ediyor olması ekonomiye büyük katkı sağlamaya devam edecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol