kapat ikonu

Muğla'ya gelen turist sayısında yüzde 34 artış

Muğla'ya son 10 ayda gelen yabancı turist sayısında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 34 artış yaşandığı vurgulandı.

  • Sektörel
  • 24 Kasım 2018 23:33
  • Son Güncelleme: 24 Kasım 2018 23:43
Türkiye'nin 1484 kilometreyle en uzun kıyı şeridine sahip kenti Muğla'ya, son 10 ayda gelen yabancı turist sayısında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 34 artış yaşandığı aktarıldı.
 
Turizm çeşitliliği, kültürel varlıkları ve eşsiz doğasıyla yerli ve yabancı misafirlere unutulmaz bir tatil imkânı yaratan Muğla, deniz, kum ve güneşinin yanında bünyesindeki farklı medeniyetlere ait izlerle, bölgenin kültür turizmine de katkı sağlamaya devam ediyor.
 
Türkiye'nin 1484 kilometreyle en uzun kıyı şeridine sahip olan şehri Muğla'da, 340 bin yatak kapasiteli tesislerde her yıl yaklaşık 3 milyon turistin konakladığı hatırlatıldı.
 
MUĞLA, TÜRKİYE’NİN ÜÇÜNCÜ ÖNEMLİ TURİZM DESTİNASYONU
 
Muğla Valisi Esengül Civelek, doğal, tarihî ve kültürel zenginlikleri ile gelişmiş turizm altyapısı sayesinde Muğla'nın, Antalya ve İstanbul'dan sonra ülkenin üçüncü önemli turizm destinasyonu olduğunu öne sürdü.
 
HER GEÇEN GÜN DAHA FAZLA SAYIDA TURİST AĞIRLANIYOR
 
Civelek, Muğla'nın çeşitli turizm aktiviteleri, antik çağlardan günümüze ulaşan kültür ve tabiat varlıklarıyla her geçen gün daha fazla sayıda turist ağırladığına dikkati çekerek, şehrin önemli destinasyonları bünyesinde barındırdığını ifade etti.
 
GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 34 ARTIŞ
 
Muğla ve turistik ilçelerinin, yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edildiğini belirten Civelek, yılın 10 ayında 2 milyon 777 bin 574 yabancı misafirin, 2 havaalanı ve 10 deniz hudut kapısından giriş yaptığını, geçen yıla oranla ziyaretçi sayısında yüzde 34 artış yaşandığını duyurdu.
 
BU YIL TURİZM SEZONU BÖLGEDE YOĞUN GEÇTİ
 
Civelek, ziyaretçilerin özellikle Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Dalyan, Akyaka ve Gökova'daki otellerde ve sahillerde yoğunluk oluşturduğunu dile getirerek, bu yıl turizm sezonunun bölgede yoğun geçtiğini bildirdi.
 
EN ÇOK İNGİLİZLER GELDİ
 
Muğla'yı en çok 1 milyon 20 bin 486 kişiyle İngilizlerin ziyaret ettiğini söyleyen Civelek, İngilizlerin ardından Rusya, Almanya, Ukrayna ve Polonya’dan ziyaretçilerin yoğunlukla bölgeye geldiğini açıkladı.
 
TURİZM KÜLTÜRÜ BİLİNCİNİN VARLIĞI MUĞLA’YI CAZİP KILIYOR
 
Civelek, kıyı uzunluğu, çok sayıda koya sahip olması, temizliği, çekiciliği, ulaşımın kolaylığı gibi etkenlerin, Muğla'yı cazip kılan sebeplerin başında geldiğini ileri sürerek, Muğla'da geçmişten günümüze turizm kültürü bilincinin varlığı, müşteri memnuniyeti, kaliteli hizmet sunan işletmelerin ve konaklama tesislerinin başlıca özellikleri, yabancıların bölgeye olan ilgisinin artmasına neden olduğunu işaret etti.
 
Diğer yandan 2 havaalanı ve 10 deniz hudut kapısı, ulaşım imkânlarının kolaylığı, geleneksel deniz turizminin yanında doğa sporları ve kültür turizmine fırsat ve imkânlarının sunulması sayesinde turizmde Muğla'nın tercih edilir etkenlerden olduğunu savunan Civelek, Muğla'nın iklimi, coğrafyası, kültürel ve doğal zenginliklerinin olanak sağladığı turizm çeşitliliğiyle doğru ve yerinde planlamalarla 12 ay turizm yapılabilecek dünyaca ünlü destinasyonları barındırdığını anlattı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol