kapat ikonu

Muğla'ya gelen turist sayısında yüzde 32 artış

9 ayda Muğla'ya gelen yabancı turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artış gösterdiği bildirildi.

Bin 484 kilometre ile Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip şehri Muğla'ya, 9 ayda gelen yabancı turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artarak, 2 milyon 523 bin 447’ye yükseldiği belirtildi.

HER YIL 3 MİLYONUN ÜZERİNDE TURİST

Muğla kültürel varlıkları, turizm çeşitliliği ve muhteşem doğasıyla yerli ve yabancı misafirlere unutulmaz bir tatil imkânı sunuyor. Bin 484 kilometrelik Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip olmasıyla da en çok tercih edilen turizm noktaları arasında yer alıyor. Muğla'da şu an da yer alan tesislerde 340 bin yatak kapasitesi olduğu ve şehri her yıl yaklaşık 3 milyonun üzerinde turistin ziyaret ettiği ifade ediliyor.

2018 MUĞLA TURİZMİNİ İYİ YÖNDE ETKİLEDİ

Turizm sektör temsilcilerinden alınan verimli bir turizm sezonu yaşandığına dair güzel haberlerin memnuniyet verici olduğunu söyleyen Muğla Kültür ve Turizm Müdür Vekili Filiz Karacaağaç, gelen yabancı turist sayısı verilerinin de sektörden aldıkları olumlu düşünceleri somut hâle getirdiğini vurgulayarak, 2018 yılının turizm sezonu sektörünü iyi yönde etkilediğini dile getirdi.

2018’DE TURİZMDE ARTIŞ YAŞANDI

Karacaağaç, Muğla’nın gelişmiş turizm altyapısıyla Antalya ve İstanbul’dan sonra ülkenin üçüncü turizm destinasyonu olarak bilindiğini, her köşesinden doğal, tarihi, kültürel ayrı bir zenginlik çıktığını dile getirerek, Muğla'da 2016 yılında turizm verilerinde düşüş görülse de 2018 yılında önemli düzeyde artış yaşandığını açıkladı.

YILIN İLK 9 AYINDA 2 MİLYON 523 BİN 447 YABANCI TURİST

Muğla ve turistik ilçelerinin yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edildiğini söyleyen Karacaağaç, yılın 9 ayında 2 milyon 523 bin 447 yabancı turistin, 2 havaalanı ve 9 deniz hudut kapısından giriş yaptığını bildirdi. Öte yandan bundan daha fazla sayıda yerli turistin de Muğla’da tatil yaptığı öne sürüldü.

2017 ocak- eylül ayları arasında hudut kapılarından giriş yapan yabancı turist sayısı 1 milyon 906 bin 318 olmuştu. Bu yıl aynı dönemde geçen yıla göre yüzde 32'lik bir artış yaşandı. Ulaşım şekli bakımından Muğla’ya gelen turistlerin çoğunlukla havayolunu tercih ettiği, 2018 yılı eylül ayı sonu Muğla’yı ziyaret eden yabancı turist sayısının da yaklaşık yüzde 83’ünün havayolunu, yüzde 17’sinin ise deniz yolunu tercih ettiği bilgisi paylaşıldı.

Marmaris’te yapılan Dünya Ralli Şampiyonası ile Dünya Kiteboard şampiyonasının turizmde yaşanan artışa katkı sağladığı belirtildi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol