kapat ikonu

Muğla'da yetiştirilen alabalığa yabancılardan ilgi

Almanya, Hollanda ve Danimarka başta olmak üzere Amerika ile Rusya da dâhil 82 ülkeye alabalık ihraç ediliyor.

  • Sektörel
  • 27 Kasım 2018 10:25
  • Son Güncelleme: 27 Kasım 2018 10:39
Türkiye’nin Avrupa'da alabalık üretiminde birinci, dünyada da ikinci sırada olduğunu aktaran Muğla Alabalık Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Yıldırım, Almanya, Hollanda ve Danimarka başta olmak üzere Amerika ile Rusya da dâhil 82 ülkeye alabalık ihraç edildiğini anlattı.
 
Muğla'nın Seydikemer ilçesinde bir yılda üretilen 20 bin ton alabalık, Almanya, Hollanda ve Danimarka, Amerika ile Rusya başta olmak üzere 82 ülkeye satılıyor
 
ÜRETİLEN ALABALIĞIN YÜZDE 80’İ İHRAÇ EDİLİYOR
 
Muğla'da 60 alabalık üretim çiftliği bulunduğunu ve yıllık yaklaşık 20 bin ton üretim yapıldığını bildiren Muğla Alabalık Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Yıldırım, Türkiye'de en fazla alabalık üretiminin Muğla’da yapıldığını belirterek, üretilen alabalığın yaklaşık yüzde 80'inin de ihraç edildiği bilgisini paylaştı.
 
TÜRKİYE 82 ÜLKEYE ALABALIK İHRAÇ EDİYOR
 
Yıldırım, Türkiye’nin Avrupa'da alabalık üretiminde birinci, dünyada da ikinci sırada olduğunu hatırlatarak, Almanya, Hollanda ve Danimarka başta olmak üzere Amerika ile Rusya da dâhil 82 ülkeye alabalık ihraç edildiğini ve yurt dışındaki ilgiden de memnun olduğunu vurguladı.
 
KÜÇÜK İŞLETMELERİN DE KORUNMASI GEREKİYOR
 
Alabalık ihracatından yaklaşık 1 milyon dolar gelir sağlanıldığını dile getiren Yıldırım, küçük üreticilerin büyüyen firmalarla rekabet edemez konumda olduğunu ve bölgede küçük işletmelerin sayısının da epey fazla olduğuna dikkati çekti. Yıldırım, 2 bin 400 işletmenin bin 600'ünün küçük aile işletmesi olduğunu anımsatarak, bu işletmelerin de korunması gerektiğinden bahsetti.
 
‘’NORVEÇ SOMONU ÇOK İYİ, ALABALIK KÖTÜ’’ ALGISI YANLIŞ
 
Üretilen balıkların daha doğala yakın olduğu ve balık unuyla beslenmesi vesilesiyle içeriğinde daha fazla Omega-3 barındırdığının altını çizen Yıldırım, bunun da talebi de artırdığını öne sürdü. Yıldırım, ‘’Norveç somonu çok iyi, alabalık kötü’’ tarzında bir yanlış algının olduğuna değinerek, bunun tam tersinin olduğunu savundu. Burada yetiştirilen alabalığının Omega-3'e daha çok sahip olduğunu ileri süren Yıldırım, isteyen herkesin de analiz ederek bu sonucu görebileceğini kaydetti.
 
HALK ALABALIĞI ÇOK AZ TÜKETİYOR
 
Yıldırım, yem ile ilgili sıkıntıların olduğunu, bu alanda balıkçıya biraz daha destek verilerek ihracat rakamlarının daha çok artırılabileceğine işaret ederek, üretilen balıklar doğal sularında yetiştiğini, ağır metal, antibiyotik gibi hiçbir kalıntı kullanılmadığını, bunların yüzde 80'inin de ihracata gönderildiğini ifade etti.
 
İlgili kurumlar tarafından çiftliklerin sürekli denetlendiğini söyleyen Yıldırım, halkın alabalığı çok az tükettiğinden dert yanarak, balığın genel tüketiminin kişi başına yıllık 5 kilogram civarında olduğunu, bunun 8-10 kilolara çıkarılmasını istedi. Yıldırım, bu sayının Avrupa'da 16 kilogram olduğunun altını çizerek, halkın da bu protein kaynağından faydalanması yönünde çağrıda bulundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol