kapat ikonu

Muaf Olduğu Halde Emlak Vergisi Ödeyenlere Sevindiren Haber!

Şartları karşılayan emeklilerin emlak vergisinden muaf olduğu biliniyor. Ancak buna rağmen ödeyenler için sevindiren haber geldi.

Çeşitli şartları taşıyan emeklilerin evleri üzerinden ödemekle yükümlü oldukları emlak vergisinden muaf tutuldukları biliniyor. Ancak günümüzde pek çok kişinin bu durumu bilmedikleri için emlak vergisi ödemeye devam ettikleri öğrenildi. Bunun üzerine vergileri geri alabilecekleri yönünde çeşitli açıklamalar yapıldı. Vergiyi ödeyenler son 5 yıl içerisinde zaman aşımına uğramamış olan vergilerin geri alınması için iade talebinde bulunmaları gerekiyor.
 
Emekli kişilerin kendi yaşadıkları evleri için emlak vergisi ödemeyecekleri ifade ediliyor. Düzenleme bir süre önce hayata geçirilmişti. Ancak uygulamadan haberdar olmayan kişiler için yeni bir açıklama daha yapıldı. Düzenlemeyi bilmedikleri için emlak vergisi ödemeye devam eden emeklilerin zaman aşımına uğramamış olan 5 yıl süre içerisinde vergilerini geri alabilecekleri ifade ediliyor.
 
Muafiyet Şartları Neler?
 
Muafiyet için emeklilerin bazı şartları taşımaları gerekiyor. Bu süreçte kişilerin o evde oturmaları zorunlu değil. Evini kiraya vermiş olan emeklilerde bu sistemden rahatlıkla yararlanabiliyorlar. Ancak üzerine iki konutu bulunan emeklilerin vergi muafiyetinden yararlanamayacakları ortaya çıktı. Vergi muafiyetinin geçerli olması için evin brüt büyüklüğünün 200 metrekareden büyük olmaması gerekiyor.
 
Emlak vergisinden muaf olan kişilerin aynı zamanda ev hanımları, dul ve yetimler, gazi ve şehit yakınlarının ve engellilerin de yararlanmaları amaçlanıyor. Yararlanmak için bu süreç içerisinde belediyeye dilekçe verilmesi gerekiyor. Ancak belediyeye başvuran kişilerin maaşlarından başka gelirleri olmadığını kanıtlayan belgeyi belediyeye sunmaları gerekiyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol