kapat ikonu

Motorine ne kadar zam geldi? "Eşel mobil sistemi" nedir?

Motorine yapılan zamda "eşel mobil sistemi" uygulandı ve bu sayede yapılan güncelleme bir kez daha halka yansımadı. Peki "eşel mobil sistemi" nedir?

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) verdiği bilgiye göre, motorin fiyatlarındaki güncellemelerin ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı "eşel mobil sistemi" devreye alındı. Bu kapsamda, motorin fiyatlarına yapılan 23 kuruşluk artış 22’sinin pompaya yansıyacak, geriye kalan 1 kuruşluk zam ise vergiden karşılanacak.

Motorin hangi ilde, kaçtan satılıyor?

Ankara'da ortalama 6,30 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,52 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 6,25 liradan 6,47 liraya, İzmir'de 6,31 liradan 6,53 liraya yükselecek. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Eşel mobil sistemi nedir?

Akaryakıt ücretlerinde uygulanan “eşel mobil sistemi” kapsamında; petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış neticesinde yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol