kapat ikonu

Motorinde 13 kuruş indirim yapıldı

Motorinin litre fiyatında, gece yarısından itibaren 13 kuruşluk indirim yapıldı.

Motorinin litre fiyatında, gece yarısından itibaren 13 kuruşluk indirime gidildi.
 
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) edinilen bilgiye göre, söz konusu indirim, pompa fiyatlarına ortalama 13 kuruş olarak yansıtıldı.
 
ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR’DE MOTORİN FİYATLARI
 
Buna göre, Ankara'da ortalama 6,41 Türk lirasından satılan motorinin litre fiyatı 6,28 Türk lirası oldu. Motorinin litresi İstanbul'da 6,37 Türk lirasından 6,24 Türk lirasına, İzmir'de 6,41 Türk lirasından 6,29 Türk lirasına indi.
 
Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatların, rekabet ve serbesti sebebiyle şirketler ve şehirlere göre küçük değişiklikler gösterdiği biliniyor.
 
KURDAKİ DALGALANMALAR, ÖTV AYARLAMASIYLA TÜKETİCİYE YANSITILMIYOR
 
Akaryakıt fiyatlarında mayıstan beri uygulanan Eşel Mobil sistemi kapsamında, uluslararası petrol piyasaları ve dolar kurunda yaşanan spekülatif dalgalanmaların, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ayarlamasıyla birlikte tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışıldığı aktarıldı. Fiyatlarda ÖTV'den karşılanan miktarın altına düşülmesi hâlinde indirimin gerçekleştiği belirtildi.
 
MOTORİNDE İLK KEZ İNDİRİM GERÇEKLEŞTİ
 
Söz konusu indirimle Eşel Mobil sisteminin devreye girmesinden itibaren motorinin litre fiyatında ilk kez indirimin gerçekleştiğine dikkati çekildi.
 
19 KASIM’DA BENZİNDE DE İNDİRİM YAPILMIŞTI
 
Haftanın ilk günü olan 19 Kasım Pazartesi’nden itibaren de benzinin litre fiyatında 19 kuruşluk indirim gerçekleşmişti. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), söz konusu indirimin benzinin pompa fiyatlarına ortalama 19 kuruş olarak yansıtılacağını duyurmuştu.
 
ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR’DE BENZİN FİYATLARI
 
Buna göre, Ankara'da ortalama 6,69 Türk lirasından satılan benzinin litre fiyatı 6,50 Türk lirası olmuştu. Benzinin litresi İstanbul'da 6,58 Türk lirasından 6,39 Türk lirasına, İzmir'de 6,68 Türk lirasından 6,49 Türk lirasına indirilmişti.
 
DEVLETİN ÖTV ALACAĞI VAR
 
Devletin, her litre motorinde hâlen 5 kuruş ÖTV alacağının bulunduğu aktarıldı. Motorinde, önce ÖTV’nin sıfırlanacağı, kalan tutarın da indirim olarak pompaya yansıtılacağı vurgulandı. Analistler, net bir değerlendirme yapmak için dün akşam piyasalarda yaşanacak gelişmelerin önemli olduğunu söylemişti.
 
MOTORİN FİYATLARI 21 DOLAR GERİLEDİ
 
Brent petrolün, yüzde 7 düştüğünü hatırlatan analistler, motorin fiyatlarının, uluslararası piyasalarda ton başına 21 dolar gerilediğini anımsattı. Bu verilerin indirim için öncü veriler olduğunu savunan analistler, birkaç gün daha beklenerek, net değerlendirme yapmak için piyasaların seyrinin izleneceğini kaydetti.
 
18 KURUŞ İNDİRİM BEKLENMEKTEDİR
 
Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), motorin fiyatlarına 23 Kasım Cuma gününden itibaren 18 kuruş indirim beklendiğini, 9 kuruşu vergiye, 9 kuruşu da pompaya yansıtılacağını duyurmuştu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol