kapat ikonu

Moody’s'ten 18 Türk bankası hakkında flaş karar!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 18 Türk bankasının kredi notunu düşürdü.

  • Kredi
  • 24 Haziran 2019 14:32

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından 18 Türk bankasının notu düşürülerek görünümlerini negatife bıraktı.

Son dakika açıklamasında bulunan Moody’s; 18 Türk bankasının kredi notunu düşürdüğünü duyurdu. Görünümleri ise negatifte kaldı.

Moody’s’in açıklamasında şu ifadelere yerildi: “Not indirimi esas itibariyle ülkenin dış kırılganlığının önemli derecede artarak bankaları, yatırımcı güveni ve mudi davranışındaki ani değişikliklere karşı daha fazla riske maruz bırakması, Hükümetin mudilerin yabancı para erişiminin sınırlandırmasını da içerebilecek, daha fazla uç önlem alması riskinin artması, Faaliyet ortamının daha da bozularak bankaların ödeme gücü göstergelerinde zayıflamaya neden olmasını yansıtıyor.”

Negatif görünümü “ülke notundaki negatif görünüme uyumu olarak, sermaye kontrolü ihtimalinin daha da artması riskini yansıttığı” belirtilen açıklamada, Türkiye'nin makro profili “Zayıf-”den “Çok Zayıf+”ya indirildiği belirtildi.

Notu düşen bankalar şu şekilde:

Akbank, Şekerbank, Garanti Bankası ve Vakıflar Bankası olmak üzere 5 Türk bankasının İpotek Teminatlı Menkul Kıymet notu düştü.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol