kapat ikonu

Moody's/Banerji: "Türkiye ekonomisi çok güçlü"

Uluslararası saygın kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Moody’s’in Türkiye analisti Alpona Banerji, Türkiye’nin ekonomik büyüme görünümünün güçlü olduğunu ifade etti.

Ünlü kredi derecelendirme kuruluşunun Başkan Yardımcısı ve Türkiye analisti olan Banerji, ‘Türkiye’nin ekonomik büyüme görünümü, gelişen büyük ekonomilere kıyasla hala daha çok güçlü’ şeklinde konuştu.
 
Moody’s’in Türkiye’yle ilgili paylaştığı yorumlar beklenenin üzerinde olumlu geldi. Başkan Yardımcısı Banerji, Türkiye ekonomisinden övgüyle bahsetti.
 
"Büyük cari açık pozisyonu Türkiye'nin kredi profili için zayıf noktalarından birisi olmaya devam ediyor. Cari açık/GSYH oranının bu yıl ve gelecek yıl yüzde 4’e gerilemesi bekleniyor" şeklinde konuşan Banerji, diğer gelişmekte olan ülke ekonomilerine göre Türkiye’nin ekonomisinin hala daha birçok ayrıştıranı olduğu ifade etti.
 
Kıdemli Türkiye analisti Banerji,Türkiye'nin borcunun GSYH'ye oranının istikrarlı bir şekilde yaklaşık yüzde 34 seviyesinde olduğunu belirtti.
 
Geçtiğimiz günlerde bir diğer saygın kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating’s de Türkiye’nin kredi notunu teyit etmiş ve direktörleri olan Türkiye baş analistleri Paul Gamble tarafından olumlu bir seyir olduğunu, jeopolitik risklere rağmen Türkiye ekonomisinin iyi bir konumda olduğunu açıklamıştı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol