kapat ikonu

Moody's uyardı! İngiltere kredi zorluğu ile karşı karşıya

Moody's, İngiltere'nin Brexit sürecinde dikkate değer kredi zorlukları ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Uluslararası derecelendir kuruluşu Moody's, İngiltere’nin büyük bir bölümü Brexit sürecine dair dikkate değer kredi zorlukları ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Ülke kredi zorlukları ile karşı karşıya

Moody's'ten yapılan açıklamada; Brexit sürecine ilişkin değerlendirmelere yer verildi. İngiltere'nin, çoğunluğu Brexit sürecine ilişkin dikkate değer kredi zorlukları ile karşı karşıya olduğu belirtilen açıklamada, "İngiltere’nin ekonomik ve kurumsal gücü, mevcut değişimin etkilerini azaltacak ve şokları absorbe edebilecek kapasiteye sahip" denildi. Açıklamada, "Aa2" kredi notu ve "durağan" kredi notu görünümü ile değerlendirilen İngiltere'nin, çok düşük kamu finansman riskine sahip olmasına karşın ortalama olarak yüksek seviyede vadesi yaklaşmış borcu bulunduğu kaydedildi.

“Büyüme potansiyelini daha da baskılayacak”

Moody's Kıdemli Başkan Yardımcısı Sarah Carlson, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "İngiltere önemli kredi zorlukları ile karşı karşıya. Özellikle Brexit'e ilişkin zorluklar... Brexit olmasa bile İngiltere'nin ekonomik büyümesi krizden öncekine kıyasla daha düşük olacaktı. Şimdi Brexit, iyimser senaryoların gerçekleşmesi durumunda bile büyüme potansiyelini daha da baskılayacak" ifadelerini kullandı.
 

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol