kapat ikonu

Moody's Türkiye'yi yakın takibe aldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin notunu indirmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin Baa3 ile yatırım yapılabilir düzeyindeki kredi notunu çöp (junk) seviyesine indirmek için takibe aldığını söyledi.

15 Temmuz Cuma akşamı gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından uluslararası kredi derecelendirme şirketleri Türkiye’yi izlemeye ve kredi notunu değerlendirmeye devam ediyor. Bu alandaki incelemeler sürerken uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Türkiye’nin kredi notu ve ekonomik gidişatı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
Küresel çapta ‘Sıfırcı Hoca’ diye isimlendirilen Moody’s Türkiye’nin kredi notunu çöp (junk9 seviyesine indirmek için takibe aldığını açıkladı.
 
Standrt & Poors ve Fitch'ten sonra, dünyanın üç büyük kredi derecelendirme şirketinden biri olan Moody's’in darbe girişiminin ardından Türkiye’nin kredi notunu değerlendirmeye alması yurt iç piyasalarda tedirginlikle karşılandı. Moody’s Türkiye’nin darbe girişiminin ardından Türkiye’nin kredi notunun Baa3 ‘yatırım yapılabilir’ seviyesinden çöp (junk) seviyesine indirmek için takipte olduğunu bildirdi.
 
dunya.com'un haberine göre, Türkiye’yi hala daha ‘yatırım yapılabilir’ seviyesinde değerlendiren Moody’s’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, kredi notunun ‘düşüş için’ incelemeye alındığını vurgulandı.
 
Moody’s’den yapılan açıklamada, darbe girişiminin, ekonomik büyüme, ekonomik politikanın önemli kurumları ve dış etkenlere karşı direnç noktaları üzerindeki orta vadeli etkilerinin mühim olduğuna dikkat çekildi.
 
Moody’s Türkiye’de gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından Türkiye’nin büyüme beklentisini de yüzde 3’e düşürdü.
 
dunya.com
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol