kapat ikonu

Mobilyada KDV indirimi satışları artırdı

KDV indiriminin işleri canlandırmaya başladığını söyleyen MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu, satışların geçen aya göre yüzde 30-40 oranda arttığını bildirdi.

KDV indiriminin işleri canlandırmaya başladığını dile getiren MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu, satışların geçen aya göre yüzde 30-40 arttırdığını ifade ederek, bu ay, yeni yıl alışverişlerinin de başlamasıyla birlikte hareketliliğin daha fazla hissedileceğine inandığını aktardı.
 
Mobilya sektöründe uygulanan KDV indiriminin sektörü canlandırdığını belirten MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mutlu, Türkiye’nin mobilya sektöründe yıllık ihracatının geçen yıl 2,7 milyar dolar olduğunu açıkladı.
 
MASKO, İHRACATTA YÜZDE 15’İ HEDEFLİYOR
 
Mutlu, bu yıl sektörün ihracatının 4 milyar dolara yükseleceğini, bunun yüzde 8’lik diliminin, 320 milyon dolar kadarını MASKO’nun yaptığını kaydederek, bundan sonraki süreçte ihracatın daha da hızlanacağını vurguladı. Yeni yönetim olarak ihracat tarafına ağırlık verildiği ve yeni projeler üretildiği bilgisini paylaşan Mutlu, Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 15 seviyesinde pay alabilmeyi hedeflediklerini ilan etti.
 
TÜRK ÜRETİCİLER BİRÇOK ÜLKE TARAFINDAN TERCİ EDİLİYOR
 
Türk mobilya sektörünün iç pazarda ve uluslararası arenada hızla büyümesini sürdürdüğüne dikkati çeken Mutlu, Türk üreticilerin fiyat avantajı, hızlı teslimat imkânı ve üretim kalitesi ile birçok ülke tarafından tercih edilir hâle geldiğini öne sürdü. Mutlu, İtalya'nın tasarım ve katma değer anlamında mobilya sektöründe en güçlü ülke olduğunu anlatarak, Çin'in ise uygun fiyat politikası nedeniyle toplam pazardan aslan payını aldığından bahsetti.
 
ÜRETİCİLER, İTALYA VE ÇİN’E KAFA TUTMAK İÇİN VAR GÜCÜYLE ÇALIŞIYOR
 
Mehmet Mutlu, Türk mobilya üreticilerinin bu iki ülkeye kafa tutar hâle gelmek için var gücüyle çalıştığını bildirerek, mobilyanın kalbi olarak bilinen ve 550 şirketi bünyesinde barındıran MASKO’nun yeni yönetimi ile önemi bir atağa kalkmaya hazırlandığını ileri sürdü. Mart ayında Çin’de yapılacak olan mobilya fuarına MASKO’nun da yer alacağını açıklayan Mutlu, mobilyada dünya devi Çin pazarına ürün satılacağını duyurdu.
 
İNDİRİM HAZİRAN 2019’A KADAR UZATILSIN
 
Mutlu, vergi indirimi kararının tam zamanında alınmış ve kendileri için can suyu niteliğinde olduğuna işaret ederek, piyasalardaki durgunluktan öncelikle etkilenen ve lokomotif görevi gören sektörlerin desteklenmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Yaşanan süreçte kamu ve özel sektörün, sorunları birlikte tespit edip çözüm üretmesinin öneminin altını çizen Mutlu, ekonomiye katkıda bulunmak için çaba gösterdiklerini vurguladı. Satışların geçen aya göre yüzde 30-40 oranda arttığını duyuran Mutlu, indirimlerin 2019 yılı Haziran ayına kadar uzatılmasını talep etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol