kapat ikonu

Mobilyada indirimlerle 40 milyar TL satış hedefleniyor

MOSFED Başkanı Güleç, ilk 10 ayda yaşanan durgunluktan bahsederek, KDV indirimleri ile birlikte sene sonu 40 milyar TL’lik satış hedefine ulaşılacağını söyledi.

Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkan Ahmet Güleç, mobilya sektörünün imalata dayandığını anlatarak, istihdama katkı sağladığını ve ihracata dayalı büyüdüğünü ifade etti. Mobilya sektörünün yerli ve millî bir sektör olduğunu anlatan Güleç, son 2 ay için uygulanan KDV indiriminin sektöre can simidi olacağını savunarak, indirimlerin önümüzdeki yıl için de sürmesini beklediklerini kaydetti. Güleç, vergilerin yüksek olmasıyla birlikte kayıt dışılık oranının da arttığına işaret ederek, mobilya sektörünün geleceği için KDV’nin çok önemli olduğunu aktardı.
 
MOBİLYA, 20 SEKTÖRÜN LOKOMOTİFİ KONUMUNDA
 
Güleç, mobilyanın 20 sektörün lokomotifi konumunda olduğunu kaydederek, yerel kalkınmayı da güçlendirdiğini öne sürdü. KDV indiriminin sektörde yüz güldürdüğüne dikkati çeken Güleç, KDV’nin geçen yıl da indirildiğini ve sektöre büyük canlılık getirdiğini anımsatarak, bu yılın son 2 ayında yapılan KDV indiriminin de çok önemli bir karar olduğunu vurguladı.
 
KDV İNDİRİMİ SEKTÖRE CAN SİMİDİ OLDU
 
Güleç, mobilyanın yerli ve millî bir sektör olduğunun altını çizerek, son 2 aydaki KDV indiriminin can simidi olduğunu belirtti. Bunun devamının sektöre büyük katkı sağlayacağına inancının tam olduğunu dile getiren Güleç, en büyük sorunlardan birinin kayıt dışılık olduğunu hatırlattı.
 
KDV İNDİRİMİNİN DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR
 
Güleç, vergilerin ne kadar yüksek olursa o kadar kayıt dışılık oranının arttığını ileri sürerek, bunun da sektöre zarar verdiğini savundu. Sektörlerin geleceği için maliye politikası ve KDV’nin çok önemli olduğuna işaret eden Güleç, KDV indirimiyle sektörün büyüdüğünü ve canlanmaya başladığını açıklayarak, 2019'un çok iyi geçeceğini ve bu KDV indiriminin devam etmesinin beklendiğini aktardı.
 
YIL SONU HEDEFLERİ YAKALANACAK
 
1 Kasım itibarıyla başlayan KDV indiriminin ilk 15 günde piyasada hissedilemediğine değinen Güleç, özellikle 15 Kasım'dan sonra bu KDV indiriminin hareketliliğinin çok iyi hissettiklerini bildirerek, mağazaların canlı, hareketli olduğunu, KDV indirimi sayesinde yıl sonu hedeflerinin de yakalanacağı bilgisini paylaştı. Güleç, 2019’un daha diri geçirmek istediklerini ifade ederek, istihdamda ve üretimde daha fazla katkı sağlamak istediklerini bildirdi. İlk 10 ayda iç pazarda bir durgunluk yaşandığını, şimdi hareketliliğin çok iyi devam ettiğini yineleyen Güleç, iç pazarda 40 milyar Türk lirası olan satış hedeflerinin KDV indirimiyle yakalanacağını duyurdu.
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol