kapat ikonu

Mobilyacılardan enflasyon kampanyasına mücadeleye destek

Kayserili mobilyacılar, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’na desteklerini açıkladılar.

Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Tuncay Sabuncu, 170 üyeleri ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından geçen haftalarda açıklanan ‘’Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’’ kapsamında perakende satışlarda yüzde 10 indirim uyguladıklarını açıkladı.
 
Organize Sanayi Bölgesi'ndeki dernek binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Tuncay Sabuncu, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'nı desteklediklerini duyurdu.
 
TÜM ÜRÜNLERDE YÜZDE 10 İNDİRİM
 
Sabuncu, 2018’in sonuna kadar bünyelerinde bulunan tüm üyelerle beraber programa destek vereceklerini söyleyerek, 170 üyelerinin perakende satışlarda yüzde 10 indirim uyguladığını belirtti. Sabuncu, yüzde 10'luk indirimin yanlış anlaşıldığını dile getirerek, bunun perakende satışta tüketiciye yönelik bir uygulama olduğuna değindi.
 
‘’YÜZDE 10 TÜKETİCİYE YÖNELİK YAPILMIŞ İNDİRİMDİR’’
 
Bazen 20 tır ürün almaya çalışıp da yüzde 10 iskonto isteyenlerin çıktığını hatırlatan Sabuncu, bunların ya programı tam incelemediğini ya da işi sulandırmaya çalıştığını ifade ederek, bunun hane halkına yönelik tüketici için yapılmış bir indirim olduğunun altını çizdi. Sabuncu, yüzde 10 indirimin bu doğrultuda yapılacağını, anlatarak toptan anlamında kendilerinden bu tarz istekte bulunmalarının gerçeklikle bağdaşmadığını niteledi.
 
‘’YÜZDE 10 İNDİRİM REELDİR’’
 
Sabuncu, sektör olarak dolardaki artışı ertesi sabah yüzde 40 olarak ürünlerine yansıtmadıklarını söyleyerek, ‘’Önce bindirim, sonra indirim yapmadık. Bu reel yüzde 10 indirimdir.’’ şeklinde konuştu.
 
‘’KAYSERİ MOBİLYASI TÜRKİYE’NİN KALBİDİR’’
 
Kayseri mobilyasının hak ettiği yerde olmadığını, mobilyacıların 'metal ya da ağaçla uğraşan ustalar' şeklinde algılandığını savunan Sabuncu, mobilya sektörünün dış ticaret fazlası veren ender sektörlerden olduğuna işaret ederek Kayseri mobilyasının Türkiye'nin kalbi olduğunu dile getirdi.
 
‘’TÜRKİYE MOBİLYASI CİDDİ BİR İVME KAZANACAK’’
 
Sabuncu, mobilyanın hak ettiği yere gelmesini istediklerini, KDV indirimi olmasa bile işçilik anlamında SGK primlerinde ya da stopaj anlamında bir iyileştirme yapılabileceğinden bahsederek, Kayseri’nin mobilya için teşvikli bölge ilan edilmesi hâlinde, Türkiye mobilyasının ciddi bir ivme kazanacağını savundu. Sabuncu, sözlerini bitirirken, Kayseri’nin seri üretim yapan, Türkiye'deki her mobilyanın yüzde 50'sini üreten, Türkiye'deki markaların yüzde 80'ini barındıran bir şehir olduğunu anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol