kapat ikonu

Mobilya ve ağaç ürünleri ihracatında çifte rekor kırıldı

2018’in 11 ayı itibarıyla 2 milyar 800 milyon dolarla mobilya ve bu ürün grubunu da içinde barındıran ‘’mobilya, ağaç ve orman ürünleri’’ sektöründe 4 milyar 530 milyon dolarla ihracat rekoru kırıldığı öğrenildi.

Türkiye, 2018’in 11 ayında, 2 milyar 800 milyon dolarla mobilya ve bu ürün grubunu da içinde barındıran "mobilya, ağaç ve orman ürünleri" sektöründe 4 milyar 530 milyon dolarla ihracat rekoru kırdı.
 
TÜRK MOBİLYASI 177 ÜLKEDE KULLANILIYOR
 
İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı ve aynı zamanda c (MOSFED) Başkanı da olan Ahmet Güleç, kaliteli mobilyayı gelişmiş ülkelerin ürettiğini söyleyerek, Türkiye'de mobilyanın hem istihdama katkı sağladığını hem de ihracatı artırdığını, bu nedenle de Türk mobilyasının 177 ülkede kullanıldığını bildirdi.
 
11 AYDA GEÇEN SENENİN TAMAMINDAN DAHA FAZLA İHRACAT YAPILDI
 
Mobilya sektöründe ihracatın hız kesmediğini ve artarak devam ettiğini anlatan Güleç, bu yıl içerisinde geride kalan 11 ayda geçen senenin tamamından daha fazla ihracat yapıldığını belirtti. Güleç, mobilya sektörünün geçen sene 2 milyar 700 milyon dolar ihracat yaptığını, bu yılın geride kalan 11 ayında ise bu rakamın 2 milyar 800 milyon dolara yükseldiğini anımsatarak, mobilya, ağaç ve orman ürünleri ihracatının bu yılın 11 ayında 4 milyar 530 milyon dolara ulaştığını duyurdu.
 
MOBİLYA, ORMAN VE AĞAÇ ÜRÜNLERİ İHRACATINDA TÜM ZAMANLARIN REKORU
 
Güleç, geçen senenin tamamında bu rakamın 4 milyar dolar civarında olduğunu hatırlatarak, bu yıl daha bitmeden hem mobilya hem de orman ve ağaç ürünleri ihracatında tüm zamanların ihracat rekorunun kırıldığını açıkladı. Güleç, yıl sonu itibarıyla da mobilya, orman ve ağaç ürünleri bakımından 5 milyar doları aşan, mobilya sektöründe ise 3 milyar doları aşan bir rakama ulaşılacağını öne sürdü.
 
YIL BİTMEDEN REKOR AŞILDI
 
Güleç, mobilya sektöründe Türkiye'nin başarı hikâyesi yazdığını vurgulayarak, pazardaki gerilemenin, 2023 hedeflerinden asla sapmadığına ve yıl bitmeden rekorun aşıldığına işaret etti. Bundan sevinç duyduğunu ifade eden Güleç, ihracatçıları tebrik ederek, yardımlarını esirgemeyen Ticaret Bakanlığı ve devletin ilgili kurumlarına teşekkürlerini iletti.
 
MOBİLYA SEKTÖRÜNDE KAYNAKLARIN YÜZDE 80’İ YERLİ
 
Mobilyanın 20 sektöre öncülük ettiğine dikkati çeken Güleç, mobilya sektörünün hareketli olması ile birlikte tüm sektörlerin hareketlendiğini ileri sürdü. Güleç, hep ihracata yönelik çalışmaların olduğunu, mobilya sektörünün millî bir sektör olduğunu savunarak, kaynakların yüzde 80’inin yerli olduğunu aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol