kapat ikonu

Mobil trafikte artış

Türkiye'de mobil trafik, geçen senenin üçüncü çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,7 artış sergileyerek 68,9 milyar dakikaya ulaştı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Pazar Verileri Raporu'ndan derlenen verilere göre, Temmuz-Eylül 2018 döneminde gerçekleşen mobil trafiğin, yılın ikinci çeyreğine nazaran yüzde 2 arttığı öğrenildi.
 
MOBİL TRAFİK HACMİ YÜZDE 2,7 ARTARAK 68,9 MİLYAR DAKİKAYA ÇIKTI
 
Ülkenin mobil trafik hacmi, geçen senenin üçüncü çeyreğinde bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla da yüzde 2,7 seviyesinde artarak 67,13 milyar dakikadan, 68,9 milyar dakikaya kadar çıktı.
 
VODAFONE’UN TRAFİĞİNDE GERİLEME
 
İşletmeci bazında değerlendirildiğinde de 2018 yılının üçüncü çeyreğinde, bir önceki çeyreğe nazaran, Turkcell'in mobil trafiğinin yüzde 3,7, Türk Telekom'un (TT) mobil trafiğinin yüzde 2,3 yükseldiği bilgisi paylaşılırken, Vodafone'un trafiğinin de yüzde 0,2 gerilediği belirtildi.
 
ŞİRKETLERİN TRAFİK HACMİ
 
Geçen senenin üçüncü çeyreğinde, 2017 yılının aynı dönemiyle değerlendirildiğinde Turkcell'in trafik hacmi yüzde 1,3, Vodafone'un yüzde 2,2 ve TT Mobil'in yüzde 5,5 seviyesinde artış gösterdi.
 
PAZAR PAYLARI
 
Belirtilen üçüncü çeyrekte, bir önceki dönem baz alındığında mobil trafiğe kıyasla pazar payları, TT Mobil'in yüzde 27,7'den yüzde 27,8'e, Turkcell'in yüzde 36,9'dan 37,6'ya yükselirken, Vodafone'un pazar payı da yüzde 35,4'ten yüzde 34,6'ya kadar geriledi.
 
TT MOBİL’İN PAZAR PAYI YÜKSELDİ
 
2017 yılının aynı dönemi değerlendirildiğinde de Turkcell'in pazar payı yüzde 38,2'den yüzde 37,6'ya, Vodafone'un yüzde 34,8'den yüzde 34,6'ya geriledi. Bu dönemde bir tek TT Mobil'in pazar payı yüzde 27'den yüzde 27,8'e yükselmiş oldu.
 
TRAFİĞİN YÜZDE 50’Sİ MOBİL İŞLETMECİLERİN KENDİ ABONELERİ ARASINDAKİ TRAFİK
 
Mobil trafiğin yüzde 50'si mobil işletmecilerin kendi aboneleri arasındaki trafiğe denk geldiği bildirilirken, mobil işletmecilerden diğer mobil işletmecilere doğru aktarılan trafik de toplam trafiğin yüzde 45,9'unu oluşturuyor.
 
EN FAZLA MOBİL TRAFİK ALMANYA’YLA
 
Mobil trafik dağılımına göre değerlendirildiğinde toplam mobil şebeke içi trafiğin, 2018 senesinin üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yaklaşık yüzde 1,6 artış göstererek 34,5 milyar dakikaya, diğer mobil işletmecilere doğru trafik miktarı da yüzde 1,14 artarak yaklaşık 32 milyar dakikaya kadar çıktı. 2018 senesi üçüncü çeyreğinde mobil şebekelerden en çok trafik gönderilen ülkeler arasında Almanya ilk sırada bulunurken, Rusya, İngiltere, Hollanda ve Suudi Arabistan en çok trafik gönderilen diğer ülkeler olarak sıralandı. Bunun yanında en çok trafik alınan ülkelerden Almanya ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi Rusya, Avusturya, Fransa ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti izledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol