kapat ikonu

MIP konteyner işlem hacmiyle ilk sıraya yükseldi

MIP, Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olarak birinci sıraya yükseldi.

  • Sektörel
  • 19 Ekim 2018 10:45
  • Son Güncelleme: 19 Ekim 2018 10:56
Yılın 9 ayında 1 milyon 236 bin TEU konteyner elleçleyerek yeni bir rekora imza atıldığını söyleyen Genel Müdür Daele, MIP'in Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olarak birinci sıraya yükseldiğini açıkladı.
 
Mersin Uluslararası Limanı (MIP) Genel Müdürü Johan Van Daele tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre; MIP, işlem hacmiyle Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olarak birinci sıraya yerleşti.
 
GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 6 ARTTI
 
Daele, yılın 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 1 milyon 236 bin TEU konteyner elleçlenerek yeni bir rekora imza atıldığını anlatarak, MIP'in konteyner işlem hacmiyle Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olarak birinci sıraya yükseldiğini ifade etti.
 
450 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
 
Bunun, MIP tarihinde aynı zamanda yeni bir rekor olduğunu öne süren Daele, kaydedilen başarıda 2016 yılında hizmete sunulan EMH 1 Terminali’nin büyük rol oynadığı, önümüzdeki 5 yıl içinde profesyonel hizmetin daha da geliştirmek ve bölgedeki liman kullanıcılarının beklentilerini en üst standartlarda karşılanması adına 450 milyon dolar yatırım yapılacağının bilgisini verdi.
 
YATIRIMLARA ARALIKSIZ DEVAM
 
Daele, Türkiye'nin potansiyeline ve hinterlandın gelişimine duydukları güvenle yeni yatırımlara aralıksız devam edeceklerini anlatarak; MIP'in bölge deniz taşımacılığının merkezi konumunu koruması için liman tesislerini global ölçekte inşa edilen 20 bin TEU ve üstü kapasiteli gemilere hizmet verebilecek seviyeye yükseltmek üzere hazırlıklara başladıklarını açıkladı.
 
MIP 15 METRE DRAFTA MEGA GEMİLERİ AĞIRLIYABİLİYOR
 
Bu yıl operasyonel verimliliği arttırmak için 1 rıhtım vinci, 5 saha vinci, 3 reach stacker ve 3 boş konteyner istif makinesi yatırımı yaparak operasyona kazandırdıklarını belirten Daele, ekipman yatırımlarının yanında genişleme yatırımlarının da devam ettiğini, 2016 yılının ağustos ayında hizmete sunulan EMH Terminali'nin 1. aşamasıyla kapasitenin 1,8 milyon TEU'dan 2,6 milyon TEU'ya çıktığını dile getirdi. Daele, MIP’in bu sayede 15 metre drafta (su derinliği) sahip mega gemileri ağırlayabildiğinden bahsetti.
 
REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAT PROJELER GELİŞTİRMEYE DEVAM
 
Daele, MIP'in Doğu Akdeniz'in lider limanı olma konumunu korumak ve daha da güçlendirmek için çalıştıklarını aktararak, bu hızlı gelişimin paralelinde dünya ligindeki rekabet gücünü de artıracak, ihracatçı ve ithalatçılara zaman ve maliyet avantajı sağlayacak inovatif projeler geliştirmeye devam ettiğini söyledi.
 
Bu anlamda en önemli gelişmelerden biri, ithalat ve ihracatta bekleme sürelerini kısaltacak Gümrük Entegrasyonu'nun sağlanmasının altını çizen Daele, pilot liman seçilerek ilk kez MIP'te hayata geçirilen 'Konteyner ve Liman Takip Sistemi' sayesinde Gümrük İdaresi Sistemi ile MIP Terminali İşletim Sistemi’nin entegre edildiğini hatırlattı.
 
Daele, böylece gümrük denetimlerinin etkinliğinin arttığını, limana gelen-giden konteynerlerin, liman içi hareketleri dâhil olmak üzere etkin bir şekilde izlenmesi ve sağlıklı istatistik üretilmesinin mümkün hâle geldiğine dikkati çekti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol