kapat ikonu

Millî savunmayı dünya markası hâline getirme hedefi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, uluslararası savunma sanayi üreticilerine taşeronluk yapmadan, yerli ve millî savunma sanayinin bir dünya markası hâline getirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sakarya'nın Karasu ilçesinde gerçekleştirilen "BMC Gelecek 50 Yıl Buluşması" programında yaptığı konuşmasında, temeli atılan entegre üretim ve teknoloji üssünde; ticari araçlardan Altay tanklarına, motorlardan raylı sistemlerine kadar pek çok katma değerli ürünün, yerli ve millî kabiliyetlerle üretileceğini ifade etti.
 
ERDOĞAN’IN TÜRKİYE’YE SOMUT KATKILARI NET BİÇİMDE ORTAYA ÇIKTI
 
Varank, ürünlerin dünya pazarlarında yerini bulup, Türkiye isminin üretimde kaliteyle eş değer anılmasına büyük yarar sağlayacağını öne sürerek, bu işlerin çok ciddi bir vizyon ve adanmışlık gerektirdiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 yıl boyunca ortaya koyduğu vizyon ve ekonomi politikalarının Türkiye’ye somut katkılarının çok net bir biçimde ortaya çıktığına işaret ederek, bugün sahip olunan Ar-Ge ekosistemi, üretim yetenekleri, hedef ve çözüm odaklı bir bakış açısının ekonomiye hâkim kılınmasıyla mümkün olduğunu savundu.
 
TÜRKİYE’Yİ HER ZAMAN BİR ÜST LİGE ÇIKARMANIN PEŞİNDEYİZ
 
Yatırımı, üretimi ve istihdamı önceleyip, Türkiye'yi her zaman bir üst lige çıkarmanın peşinde olduklarını, savunma sanayisinin bugün geldiği noktanın kendileri için gurur vesilesi olduğunu kaydeden Varank, savunma sanayisinde yerlilik oranının yüzde 65'ler seviyesinde olduğunu hatırlatarak, sektörde 16 yılda 700 yerli patent başvurusu yapıldığını, bunun yüzde 63'ünün yalnızca son 5 senede gerçekleştiğini aktardı. Varank, tüm bu çabaların Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldıkları "Tam bağımsız Türk savunma sanayini" kurma vizyonuyla şekillendiğini vurguladı.
 
YERLİ VE MİLLÎ SAVUNMA SANAYİNİN BİR DÜNYA MARKASI HÂLİNE GETİRİLMESİ HEDEFİ
 
Varank, uluslararası savunma sanayi üreticilerine taşeronluk yapmadan, yerli ve millî savunma sanayinin bir dünya markası hâline getirilmesinin hedeflendiğini yineleyerek, stratejiden tasarıma, altyapı kurulumundan teknolojiyi geliştirmeye, prototipten ticarileşmeye kadar her aşamanın büyük bir titizlikle takip edildiğinin altını çizdi. Türkiye’ye teknolojik üstünlük kazandıracak projeler için tüm imkânların seferber edildiğini, üretim ve test altyapılarını Türkiye’ye kazandırıldığını anımsatan Varank, 10 gün evvel Türk Kara Şahini Helikopterlerinde kullanılacak T700 Turboşaft motorlarının Test Bremzesi'nin TEİ'deki açılışının yapıldığını hatırlatarak, artık yüzde 60'ın üzerinde yerlilik oranına sahip T700 Turboşaft motorlarının Türkiye’de üretilip ihraç edilebileceğini anlattı. Varank, bu motorların üretim testlerinin yapılmasının mümkün olacağını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismini koyduğu Gökbey'e güç vereceğini dile getirerek, Türk mühendislerinin tasarladığı ilk millî helikopter motoru TS1400'ün testinin de yine Eskişehir'de gerçekleştirildiğini aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol