kapat ikonu

Millî lokomotifle milyonlarca avro ülkede kalacak

Hibrit lokomotifinin dışarıdan alınması hâlinde 2,5 milyon avro verilecek. Ancak bunun Türkiye’de 1,5 milyon avroya üretilmesi hedefleniyor.

  • Teknoloji
  • 21 Kasım 2018 14:25
  • Son Güncelleme: 21 Kasım 2018 14:30
Yerli hibrit lokomotifine ilişkin açıklamalarda bulunan TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kurt, bunun dışarıdan alınması hâlinde anahtar teslim maliyetinin 2,5 milyon avro civarında olduğunu vurgulayarak, bunu yaklaşık 1,5 milyon avroya mal etmeyi planladıklarını bildirdi.
 
TCDD Taşımacılık ile Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ) ve ASELSAN teknik ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla üretilen yeni hibrit manevra lokomotifine ilişkin soruları yanıtlayan TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürü Veysi Kurt, TCDD’nin 2013 yılında 6461 Sayılı Kanunla serbestleştiğini ve bu serbestleşme yasasının 2016 yılında yürürlüğe girdiğini anımsattı. Kurt, söz konusu kanun gereği TCDD’nin alt yapı işletmesi ve tren işletme olarak ikiye ayrıldığını ifade etti.
 
Kurt, altyapıdan TCDD’nin sorumlu olduğunu ve tren işletmeciliğinden sorumlu olarak da Taşımacılık A.Ş.’nin kurulduğunu dile getirerek, Taşımacılık A.Ş.’nin Türk demir yolu ağı üzerinde işletmecilik yapan kamuya ait tek şirket olduğunu ve Türk demir yolu ağı üzerindeki bütün yüksek hızlı tren, yük ve yolcu trenlerini işlettiğini aktardı.
 
Millî lokomotifle milyonlarca avro ülkede kalacak-1
 
2000’LERDEN SONRA DEMİR YOLLARI DEVLET POLİTİKASI HÂLİNE GELDİ
 
Kurt, söz konusu kanunla birlikte artık demir yolu ağı üzerinde özel sektörün de faaliyet göstermeye başladığını anlatarak, hükûmetin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2000’lerden sonra demiryollarına farklı bir önem vermeye başladığına işaret etti. 2000’lerden sonra demir yollarının artık bir devlet politikası hâline geldiğini savunan Kurt, diğer sektörlerde olduğu gibi demir yolu sektöründe de yerli ve millî teknolojilerin geliştirilmesinin çok önemsendiğinden bahsetti.
 
YÜZDE 40 ORANINDA YAKIT EKONOMİSİ
 
Manevra lokomotifinin yük terminallerinde trenleri hazırlamak için manevrada kullanılan bir lokomotif olduğunu ve şu anda kullanılan lokomotiflerin tamamının dizelle çalıştığını kaydeden Veysi Kurt, yeni hibrit manevra lokomotifin ise dizel ve elektrik olmak üzere 2 farklı enerji türüyle çalışabileceğini hatırlattı. Kurt, bu lokomotiflerin yüzde 40’a yakın yakıt ekonomisi sağladığını, ilk lokomotifin hemen hemen tamamlandığını ve Eylül 2018’de Almanya'da düzenlenen InnoTrans Fuarı'nda sergilendiğini bildirdi.
 
YERLİLİK ORANI YÜZDE 80’E ÇIKARILACAK
 
Kurt, yeni lokomotifin aynı anda çevreci bir ürün olduğuna dikkati çekerek, bu üründe ilk aşamadaki yerlilik oranının yüzde 60 civarında olduğunu, daha sonraki aşamalarda bunun yüze 80’e kadar çıkarılabileceğini söyledi.
 
Şu anda ilk etapta 10 adetlik üretim yapılacağını ve ilkini 2019’da işletmeye almayı planladıklarını açıklayan Kurt, devamında siparişlerin devreye gireceğini duyurdu. Kurt, dünya emsallerine bakıldığı zaman şu anda 2,5 milyon avroluk bir fiyat olduğunu ancak yurt içinde imal edildiği taktirde 1,5 milyon avro gibi bir rakamın hedeflendiğinden bahsederek, millî hibrit manevra lokomotif için 7 şehirde 20'ye yakın firmadan parça tedarik edildiğini ve projenin istihdama katkı sağladığını vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol