kapat ikonu

Mikrodalga modüllerinde uzay testleri başarıyla tamamlandı

Bakan Turhan, ASELSAN tarafından geliştirilen uydu ve uzay teknolojilerinde kullanılacak mikrodalga modüllerinin uzay testlerini başarıyla tamamladığını açıkladı.

ASELSAN tarafından geliştirilen uydu ve uzay teknolojilerinde kullanılacak mikrodalga modüllerinin uzay testlerini başarıyla tamamlandığını duyuran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, yaklaşık 1 yıl boyunca aşırı soğuk, radyasyon ve yer çekimsiz ortam gibi uzay şartlarına maruz kalan modülün inceleneceğini anlattı.
 
UZAYDA KULLANILACAK MALZEMELERİN YAPIMINDA FİKİR EDİNİLECEK
 
Bakan Turhan, çalışma sonucunda elde edilecek bilgilerin, yerli ve millî olarak üretileceği bilgisini paylaşarak, bu sayede uzayda kullanılacak malzemelerin yapımında fikir edinileceğini vurguladı.
 
TÜRKİYE’DE GELİŞTİRİLDİ, ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU’NDA TEST EDİLECEK
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve Uzay Politikası Bakanlığı arasında 2010'da ‘’Uzay ve Havacılık Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı’’nın imzalandığını hatırlatan Bakan Turhan, çalışmalar kapsamında Türkiye'de geliştirilen uydu ve uzay teknolojilerinde kullanılacak malzemelerin uzay radyasyon dayanım testlerinin, ‘’Uluslararası Uzay İstasyonu’’ndaki Japonya'ya ait KIBO modülünün dışındaki test düzeneğinde yapılmasının planlandığını belirtti.
 
ASELSAN’A AİT MİKRODALGA MODÜLLERİ TEST MALZEMESİ OLARAK SEÇİLDİ
 
Bakan Turhan, bu kapsamda 2016 için ASELSAN'a ait uydu alt sistemlerinde kullanılacak mikrodalga modüllerinin, test malzemesi olarak seçildiğine işaret ederek, söz konusu testin gerçekleştirilmesi amacıyla Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile ASELSAN ve Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA) arasında 2016'da iş birliği protokolünün imzalandığını anımsattı.
 
MODÜLLER, UZAY ORTAMINA MARUZ KALACAK ŞEKİLDE TEST DÜZENEĞİNE YERLEŞTİRİLDİ
 
Uzay şartlarına maruz kalacak modüllerin, 2 Kasım 2016'da JAXA yetkililerine teslim edildiğinin altını çizen Turhan, modüllerin 9 Aralık 2016'da uzaya başarıyla fırlatıldıktan sonra 13 Nisan 2017'de uzay ortamına doğrudan maruz kalacak şekilde test düzeneğine yerleştirildiğini bildirdi.
Turhan, testlerin tamamlanmasının ardından modüllerin 15 Mayıs'ta dünyaya getirildiğini aktararak, 397 günlük uzay yolculuğunun ardından, 31 Ekim'de Tokyo'daki Japonya Uzay Ajansı Tsukuba Uzay Merkezi'nde gerçekleştirilen törenle JAXA yetkililerinden Türk yetkililerce teslim alınarak incelenmek üzere Türkiye’ye getirildiğini ifade etti.
 
TÜRKİYE VE ASELSAN İÇİN ÖNEMLİ KATKILAR YARATACAK
 
ASELSAN tarafından geliştirilen uydu ve teknolojilerinde kullanılacak mikrodalga modüllerinin uzay testlerini başarıyla tamamlandığını dile getiren Turhan, söz konusu çalışmanın gerek Türkiye gerek ASELSAN açısından bu alanda yapılacak yeni projelere önemli katkılar yaratacağını öne sürdü.
 
TESTLER BAŞLADI
 
Turhan, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından geliştirilen uydu teknolojilerinde kullanılacak, kendini çok yönlü onarabilen nano kompozit malzemelerin de Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki KIBO modülüne başarıyla gönderildiğini söyleyerek, Türkiye'ye ait malzemelerin KIBO modülünün dış yüzeyindeki deney ortamına başarılı bir operasyonla yerleştirildiğini ve testlere başlanıldığını kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol