kapat ikonu

Midye Hasadı Başladı

Midye üretimi konusunda önemli bir kaynak sağlayan Balıkesir Edremit bölgesinde midye hasadının başladığı öğrenildi.

Midye üretimi konusunda önemli bir kaynak sağlayan Balıkesir Edremit bölgesinde midye hasadının başladığı öğrenildi.
 
Midye denildiği zaman akla gelen Balıkesir'in Edremit ilçesinde midye hasadının bu dönemde başladığı ve hız kesmeden devam ettiği öğrenildi. 18 ay önce midyelerin halatlara olgunlaşması adına ekildiği öğrenilmişti. Bunun ardından olgunlaşan midyelerin hasadı bu dönemlerde devam ediyor.
 
Erdek ilçesinde bulunan midye üretim tesisi 2015 yılınan bu yana hız kesmeden midye üretimine devam ediyor. Bu süreçte su ürünleri mühendislerinin de sağlığı olumsuz etkileyecek herhangi bir olumsuzluğa sebebiyet vermemek adına çalışmalarını sürdürdükleri belirtildi. Belirtilen olgunlaşma süresinin ise 18 ay olduğu ifade edildi.
 
Bir sokak lezzeti olarak ifade edilen midyeler vatandaşlar tarafından yaz kış demeden çok fazla tercih ediliyor. Bu süreçte midye çiftlikleri merdiven altı üretimlerin ortadan kaldırılması ve vatandaşların sağlıklı tüketimler gerçekleştirmeleri için çalışmaların önemine bir kez daha vurgu yapıldı. 300 tonluk üretim yapıldığı ve AB ülkelerine bir kısmının ihraç edildiği belirtildi. Son yıllarda midye çiftlikleri yeni bir oluşum olarak karşımıza çıkıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol