kapat ikonu

MGK'de gıda güvenliği sunumu yapmak istiyoruz

Tarımın bir millî güvenlik meselesi olduğundan bahseden Pakdemirli, MGK toplantılarından birinde gıda güvenliği sunumu yapmak istediğini söyledi.

  • Sektörel
  • 29 Kasım 2018 10:37
  • Son Güncelleme: 29 Kasım 2018 14:42
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nda (YÖK) akademisyenlerle bir araya geldiği toplantıda, doktorasının bulunduğunu ve gelecekte doçentliğini tamamlayarak üniversitelerde ders vermek istediğini anlatan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, aile olarak bilimi önemsediklerini, teori ve pratiğin bir araya gelmesinin önemli olduğunu vurguladı.
 
ÜNİVERSİTELERLE İŞ BİRLİĞİ İSTEĞİ
 
Bakanlığın araştırma enstitülerinde de çok sayıda doktoralı çalışan bulunduğunu ve buralarda önemli Ar-Ge faaliyetlerinin yapıldığına işaret eden Bakan Pakdemirli, bu merkezlerde, üniversitelerle daha yakın iş birliği içinde doğru neticeler almak istediklerini aktardı.
 
MGK TOPLANTISINDA GIDA GÜVENLİĞİ SUNUMU
 
Tarımın savunma sanayisinden daha önemli olduğunu her fırsatta gündeme taşıyan Pakdemirli, geçenlerde MGK Genel Sekreteri’nin geldiğini ve kendisine TİGEM'in savaştaki ve gıda arz güvenliğindeki rolünü anlattığını söyledi. Pakdemirli, kendisinin öz düşüncesinin de farklı olmadığını, tarımın da bir millî güvenlik meselesi olduğunu ve mutlaka MGK toplantılarından birinde gıda güvenliği sunumu yapmak istediğini ifade ederek, bunun hazırlığının da yapıldığını belirtti. İhtiyaçlar hiyerarşisinde en başta gıdanın olduğunu anımsatan Pakdemirli, ‘’Önce bizim buzdolaplarını doldurmamız lazım. Şayet buzdolapları dolu olursa arkasını mutlaka getireceğimize inanıyorum.’’ dedi.
 
BU BÖLGEDE ÇOK BÜYÜK HUBUBAT TİCARETİ DÖNÜYOR
 
Türkiye'nin coğrafi ve jeopolitik konumuna değinen Pakdemirli, deniz, uluslararası demir yolu projeleri ve boğazlar gibi imkânlardan daha fazla yararlanılmasını, bu bölgede çok büyük hububat ticaretinin döndüğüne dikkati çekerek, Hollanda’nın küçük bir ülke olduğunu ancak ürettiğinin 4 misli bu işin ticaretini yaptığını hatırlattı.
 
TÜRKİYE ÜZERİNDEN TARIM ÜRÜNLERİ SATILMALI
 
Pakdemirli, global olarak tarım ürünleri ticareti yapan bir Türk firmasının olması gerektiğinin altını çizerek, Türkiye’nin yakınındaki zenginlikten daha fazla pay alıp lojistik hub hâline gelmesi noktasında bir isteğinin olduğunu bildirdi. Bakan Pakdemirli, çevre ülkelerin tarımsal üretimini Türkiye'ye getirip ülkenin üzerinden satmanın yollarının bulunmasının şart olduğunu savundu.
 
TÜRK GIDA ÜRÜNLERİ İÇİN ÇERÇEVE MARKA OLUŞTURULMALI
 
Türkiye'nin tarım ürünlerinin markalaşması gerektiğini de dile getiren Bakan Pakdemirli, özellikle tarım ürünleri ve tarıma dayalı gıda ürünlerinin daha iyi pazarlanması için bir çerçeve markanın oluşturulmasını istedi.
 
Pakdemirli, yüksek kaliteli ürünlerin genel çerçevesi çizilerek, bunların üretilmesini ve daha katma değerli satılmasını açıklayarak, fındığın 1 Türk lirasına satılacağına, 2 Türk lirasına paketli satmak gerektiğini kaydetti. Tek marka şemsiyesi altına, kuru üzümü, kayısıyı, fındığı, kahveyi, lokumu birleştirilmesini beklediğini duyuran Pakdemirli, Türkiye'de üretilen birçok ürünün bu şemsiyenin altında toparlanmasının öneminden bahsetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol