kapat ikonu

Meyvelerin Çöpe Gitmesini Engelleyecek Önemli Çalışma!

İsveç'te son zamanlarda marketlerde satılmayan meyvelerin çöpe gittiği tespit edilmişti. Bu durumun engellenmesi için yapılacak önlemlerde meyvelerin meyve suyu olarak kullanılmasına karar verildi.

İsveç'te son zamanlarda marketlerde satılmayan meyvelerin çöpe gittiği tespit edilmişti. Bu durumun engellenmesi için yapılacak önlemlerde meyvelerin meyve suyu olarak kullanılmasına karar verildi.
 
Meyve israfı özellikle yaz aylarında bol çeşitten dolayı sık sık gerçekleştirilmeye başlandı. İsveç'te üretilen meyvelerin bol olması, hızlı bir şekilde tüketici ile buluşması sonucunda raflarda uzun süre bekledikleri belirlendi. Bu durumun üstesinden gelebilmek için çalışmalar yapıldı. Sonunda meyve israfını engellemek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için yeni bir çalışmanın yapılmasına karar verildi. Artık raflarda uzun süre beklemiş, satılmayacak olan meyvelerin çöpe gitmesini engellemek için meyve suyu yapılmasına karar verildi. Bu sayede meyvelerin çöpe gitmesi engellenmiş olacak. Girişimciler tarafından ortaya atılan bu fikir İsveç hükümeti tarafından da desteklendi.
 
Kurtarılmış Meyveler projesi kapsamında israfı önlemek için bazı girişimcilerin birleşerek bir şirket kurdukları açıklanmıştı. Bu şirket ile birlikte çöpe gidecek meyveler toplanarak kurtarılmaya başlandı. Kullanılabilecek durumda olan meyvelerin seçilmesi bu aşamada çok önemli bir ayrıntı olarak yer alıyor. Bu sayede kurtarılamayacak ve insan sağlığını etkileyebilecek meyveler yine çöpe gidiyor. İyi durumda olan meyvelerin etiketleri çıkarıldıktan sonra iyice temizleniyor. Sonrasında işleme alınmasına karar veriliyor.
 
Şirket yöneticisi bu konuda yapmış olduğu çalışmaları anlatırken ülkede en çok israf edilen yiyeceklerin başında meyvelerin geldiğini anlattı. Bu israfın çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleştirildiğini belirtti. Dünya genelinde bir araştırma yapıldığı zaman satın alınan meyvelerin yüzde 45'lik kısmının çöp olduğunu açıklarken bu durumun büyük bir israf göstergesi olduğunu hatırlattı. Kurtarılmış meyvelerden elde edilen meyve sularına gösterilen ilginin ise son derece yoğun olduğu açıklandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol