kapat ikonu

Meyve ve sebzeler 'termal su' ile kurutuluyor

Afyonkarahisar'da belediye tarafından kurulan kurutma tesisinde mevsimine göre birçok çeşit meyve ve sebzenin kurutulduğu öğrenildi.

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde belediye tarafından kurulan termal suyun geri dönüşümle kullanıldığı kurutma tesisinde mevsimine göre birçok çeşit meyve ve sebzenin kurutulduğu kaydedildi.
 
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, ilçenin yüzde 85'ini jeotermal enerjiyle ısıttıklarını bildirerek, bölgedeki birçok serada Sandıklı Belediyesi Sanjet AŞ olarak verdikleri jeotermal suyun kullanıldığını açıkladı. Çöl, bu çalışmanın sonucunda, ikinci defa kullanılan suyun üçüncü ve dördüncü defa daha kullanabilmek için proje arayışı içerisinde girdiklerini anlattı.
 
MEYVE VE SEBZE 2 SAAT İLA 8 SAAT ARASINDA KURUTULUYOR
 
Çöl, yaptıkları araştırmalar neticesinde, termal su ile meyve ve sebze kurutma ünitelerini kurmaya karar verdiklerini aktararak, bu konudaki örnekleri yerinde gördüklerini, akabinde de çalışmaları başlattıklarını belirtti. Sonuç olarak böyle bir tesisin ilçeye kazandırıldığın ifade eden Çöl, buranın meyve ve sebzelerin en organik şekilde kurutulduğu bir tesis olduğunu, meyve veya sebzenin su oranına göre 2 saat ila 8 saat arasında kurutulduğunu söyledi.
 
ÇİFTÇİLERE ALIM GARANTİLİ ÜRÜNLER EKTİRİLECEK
 
Bunların paketlemesinin de yapıldığını ve şu an bütün ürünlerle ilgili Ar-Ge çalışmalarının yürütüldüğünün altını çizen Çöl, 100'ün üzerinde çeşit ürünün kurutulduğunu vurguladı. Çöl, ihracatının yapılmasının hedeflendiğine işaret ederek, kurutma tesisinde çiftçilere alım garantili ürünler ektirip, onların destekleneceğini anımsattı. Çiftçilerden mevsimine göre organik meyve alınacağına dikkati çeken Çöl, böylece tarımı ve üretimi destekleyen projenin hayata geçtiğini hatırlattı.
 
Meyve ve sebzeler 'termal su' ile kurutuluyor-1
 
ÖRNEK BİR ÇALIŞMA YAPILDI
 
Çöl, ilçeye önemli bir yatırımı kazandırmaktan memnuniyet duyduklarını söyleyerek, inanılmaz derecede talepler geldiğini ileri sürdü. Bunların kendilerini çok mutlu ettiğine işaret eden Çöl, çok farklı ürünlerin kurutulmuşunun kendilerinden talep edildiğini öne sürdü. Ispanak, sarımsak, soğan ve çilek gibi birçok ürünün siparişinin geldiğinden bahseden Çöl, belediye olarak Sandıklı'nın muhteşem termal sularından faydalanarak ürünlerin nasıl kurutulabileceği konusunda bir örnek çalışma yapıldığını, bu çalışmaların da ileri noktalara getirildiğini savundu.
 
Birçok yatırımcının kendilerini ziyaret ederek, tesisi incelediklerini ve destek istediklerini dile getiren Çöl, tüm yatırımcılara, iş kurmak isteyenlere imkân sağladıklarını, bundan sonraki süreçte Sandıklı'nın jeotermal serada olduğu gibi kurutulmuş gıdada da bir marka şehir olacağına inancının tam olduğunu kaydetti. Çöl, şu anda mevsimine göre bütün ürünlerin, meyve ve sebzelerin kurutmasının Ar-Ge çalışmaları kapsamında yapıldığını duyurarak, özellikle elmada muhteşem bir geri dönüşün olduğuna değindi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol