kapat ikonu

Meyve suyunda meyve oranı düşürülemez!

Meyve suyunda meyve oranın azaltılamayacağını söyleyen Ekşi, bu ürünlerde meyve oranının yüzde 100 olma zorunluluğundan bahsetti.

Meyve suyundan meyve oranın azaltılamayacağını dile getiren Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği eski Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ekşi, Türk Gıda Kodeksi'ndeki tanımına işaret ederek, bu ürünlerde meyve oranının yüzde 100 olması gerektiğini ifade etti.
 
Eski Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi, ÖTV artışı sonrası sanayinin meyve suyunda meyve oranlarını düşürerek maliyetlerini aşağı çektiğine ilişkin bazı gazetelerde ve internet sitelerinde yer alan haberler hakkında değerlendirmelerde bulundu.
 
MEYVE SUYU ÜRETİM ŞARTLARI KESİN OLARAK BELİRLENDİ
 
Meyve suyu, meyveli içecek, nektar ve aromalı içecek arasındaki farklara değinen Ekşi, Türk Gıda Kodeksi'nde meyve suyu ve benzeri ürünlerin üretim şartlarının kesin olarak belirlendiğinin altını çizdi.
 
MEYVE ORANINI DÜŞÜRECEK HERHANGİ BİR MADDE KONULAMAZ
 
Ekşi, meyve suyunda meyve oranının azaltılamayacağını, bu ürünlerde meyve oranının yüzde 100 olması gerektiğini anlatarak, meyveye ek herhangi bir katkı maddesi konulamayacağını ya da bu oranı düşürecek herhangi bir değişiklik yapılamayacağını kaydetti.
 
Şeftali, kayısı gibi meyvelerin pürelerinin içim kıvamına getirilmesi adına belli miktar su ve tat dengesinin sağlanmaya yönelik bir miktar şeker katılmasının gerekli olduğunu vurgulayan Ekşi, bunlara da "meyve suyu" değil, "meyve nektarı" denildiğini ifade etti. Ekşi, nektarların yüzde 25-99 oranında meyve içerdiğine dikkati çekerek, nektarlara yasal olarak izin verilen ölçüde su, bazı meyvelerin kendisinde de bulunan sitrik asit ve şeker ilave edilebileceğini, meyve suyu ve meyve nektarının ortak yanının raf ömrünün koruyucu maddeyle değil, pastörizasyonla sağlanması olduğunu belirtti.
 
Meyve suyunda meyve oranı düşürülemez!-1
 
MEYVE ORANLARININ OLMASI GEREKTİĞİ MİKTAR
 
Öte yandan Ekşi’nin açıklamalarına göre, vişne nektarında meyve oranı en az yüzde 35, kayısıda en az yüzde 40, şeftali ve portakalda da yüzde 50 olması gerekiyor.
 
Ekşi, meyve oranı, meyve nektarına göre daha düşük olan iki içecek tipinin "meyveli içecek" ve "aromalı içecek" olarak adlandırıldığını aktararak, bu oranın meyveli içecekte minimum yüzde 10 olması gerektiğini, aromalı içecekte de yüzde 4 turunçgil dışında meyve katılması zorunluluğunun bulunmadığını anlattı.
 
Meyve suyuna, meyveye ek olarak herhangi bir katkı maddesi katılamayacağının veya bu oranı düşürecek herhangi bir değişiklik yapılamayacağına vurgu yapan Ekşi, meyve oranları daha düşük olan içecek gruplarının olduğunu son dönemde haberlere konu olan 'ÖTV sebebiyle meyve suyunda meyve oranının düşürüldüğüne ilişkin iddiaların, meyve oranı daha düşük içecek gruplarının tüketiminin artmasıyla alakalı olabileceğini savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol