kapat ikonu

Meyve suyunda ihracat 250 milyon doları aştı

MEYED Genel Sekreteri İpek İşbitiren, Türk meyve sularının, 100'ün üzerinde ülkeye ihraç edildiğini belirterek, Türkiye’nin küresel trendlerle uyum gösteren kaliteli ürünleri ve ürün çeşitliği ile ihracat pazarlarında gücünü giderek artırdığını duyurdu.

  • Sektörel
  • 28 Ocak 2019 16:57
  • Son Güncelleme: 28 Ocak 2019 17:13
Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre; tarım üreticilerinden sene içerisinde 1 milyon ton ürün satın alan ve bunu katma değerli ürüne dönüştüren meyve suyu endüstrisinin, düzenli bir biçimde yüzde 90 ve üzeri seviyede ihracat fazlası ürettiği aktardı.
 
Türkiye meyve suyu endüstrisinin 2017 yılında hemen hemen 216 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatı, geçen senenin 11 ayında ilk gelen verilere göre; çeyrek milyar doları aşarak, 254,5 milyon doları da aştı.
 
YÜZDE 90’I AŞAN DIŞ TİCARET FAZLASI ÜRETİLDİ
 
Gazetecilere konuşan MEYED Genel Sekreteri İpek İşbitiren, 1993 senesinde kurulan MEYED'in, 46 üyesi ile meyve suyu endüstrisi geneline yayılan bir temsil şemsiyesi oluşturduğuna işaret ederek, insan beslenmesi bakımından fayda katan meyve suyunun, aynı anda ekonomiye ve tarıma da fayda sağladığını ifade etti. 2017 senesinde 215,9 milyon dolar ihracat gerçekleştiren endüstrinin, geçen sene yaklaşık yüzde 18 oranında ihracat büyümesine imza attığını dile getiren İşbitiren, 254,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini vurgulayarak, bu yıl itibarıyla çeyrek milyar dolar mertebesinin üzerine çıkan meyve suyu ihracatının, düzenli bir biçimde yüzde 90’ı aşan oranda dış ticaret fazlası ürettiğini kaydetti.
 
YÜKSEK KATMA DEĞER SAYESİNDE İSTİHDAM 1 MİLYON KİŞİYE YAKLAŞTI
 
Türkiye’nin senelik meyve üretiminin neredeyse 20 milyon ton olarak gerçekleştiği bilgisini paylaşan İpek İşbitiren, endüstrinin meyve üretiminin yaklaşık 1 milyon tonunu ham madde olarak kullandığına dikkati çekerek, meyve suyunun işlenen meyvenin türüne göre, meyveye kıyasla 4 kata kadar katma değer sağlanabilen bir ihracat ürünü olduğunu söyledi. İşbitiren, endüstrinin bu yüksek katma değer çarpanı sayesinde yarattığı istihdamın 1 milyon kişiye yaklaştığını hatırlatarak, küresel meyve suyu pazarının, hemen hemen 11,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini vurguladı.
 
TÜRKİYE KALİTELİ ÜRÜNLERİ İLE İHRACAT PAZARINDA GÜCÜNÜ GİDEREK ARTIRDI
 
İşbitiren, Türk meyve sularının, Amerika’dan Hindistan’a, AB ülkelerinden Uzak Doğu’ya 100’ün üzerinde ülkeye ihraç edildiğini ifade ederek, Türkiye’nin küresel trendlerle uyum gösteren kaliteli ürünleri ve ürün çeşitliği ile ihracat pazarlarında gücünü giderek artırdığını söyledi. İşbitiren, yakın dönem içerisinde Türkiye’nin dünya meyve suyu pazarından markaları ve konsantre ihracatı ile daha fazla pay almasını hedeflediklerini dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol