kapat ikonu

Metro ve tramvaylarda yerli şartı getirildi

Yeni sisteme göre yapılacak olan metro ve tramvaylar için yüzde 51 oranında yerli olma şartının getirildiği öğrenildi.

Yeni sisteme göre yapılacak olan metro ve tramvaylar için yüzde 51 oranında yerli olma şartının getirildiği öğrenildi.
 
Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz günlerde yeni bir genelge imzaladı. Bu genelgede kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra belediyeler ve çeşitli kurumlar tarafından yapılabilen metro ve tramvaylar için bazı önemli şartların getirildiği öğrenildi. Bu şartlar çerçevesinde yerlilik oranının son derece önemli olduğu ortaya çıkmış oldu.
 
İmzalanmış olan genelgede özellikle emniyet ve rekabet ilkelerine uygun hareket edilmesinin ne kadar değerli olduğu ortaya çıkmıştı. Bu süreç içerisinde yerli sistemlerin kullanılması için gerekli teşvikler verildi. Teşvik vermekle kalmayıp bu süreç içerisinde asgari yerlilik oranının en az yüzde 51 seviyelerinde tutulması zorunlu hale getirilmiş oldu.
 
Türkiye'de üretilen yerli ürün ve hizmet alımına dair şartlar yeni çıkarılmış olan genelge ile yeniden düzenlenmiş oldu. Bu süreçte yerli üretim kullanımı her geçen gün biraz daha yaygınlaştırılmış olacak. Yerli üretimlerin artırılması ile birlikte ekonomiye katkı sağlanacak ve yerli istihdam oranlarının da bu süreçte artırılması bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol