kapat ikonu

Mesleki Yeterlilik Belgesi İle İstihdam İmkanı

Kadınların ekonomiye kazandırılması için devlet destekli olarak verilen mesleki yeterlilik belgesi ile artık iş bulmak, istihdam etmek çok daha kolay bir hal alıyor.

  • Kredi
  • 14 Kasım 2018 12:49
Kadınların ekonomiye kazandırılması için devlet destekli olarak verilen mesleki yeterlilik belgesi ile artık iş bulmak, istihdam etmek çok daha kolay bir hal alıyor.
 
Ülkemizde en büyük sorunların başında kadınların ekonomide yeterince yer etmemesi olarak ifade ediliyor. Son yıllarda ekonomiye kadınların katılımının sağlanması için çeşitli destekler verilmeye başlandı. Bakanlar Kurulu kararı ile desteklenen süreç içerisinde genç ve kadınların ekonomide daha çok yer etmeleri için istihdam teşvikinin sağlanmasına karar verildi.
 
İstihdam teşviki ve mesleki yeterlilik belgesinin işe yaradığı bu sürecin alınan kararlar ile birlikte 2020 yılına kadar uzatılmasına karar verildi. Kadınların çalışma hayatı içerisinde daha fazla yer etmesi ile birlikte ekonomik sürecinde geliştiği öğrenildi.
 
İstihdam Teşvikinden Nasıl Yararlanılır
 
Devlet tarafından desteklenen istihdam teşvikinden yararlanmak için bazı şartlara uyum sağlamak gerekmektedir. Bunun için gençlerin ve kadınların 31 Aralık 2020 tarihine kadar işe girmeleri ile reşit durumda olmaları gerekmektedir. Ancak girdikleri iş öncesinde 6 ay kadar önce herhangi bir işte çalışmamış olmamaları gerekmektedir. sigorta kurumuna karşı da herhangi bir borç sistemlerinin bulunmaması gerekmektedir.
 
Bakanlık onaylı teşvik yasasında özellikle kadınlara pozitif ayrımcılık tanınmaktadır. İşe giren kadınların yaşına bakılmaksızın, herhangi bir ayrım yapılmaksızın istihdam teşvik desteğinden yararlanabilecekleri ifade edildi. Erkekler için ise 29 yaş sınırı konulmuştur. Adayların daha öncesinden bir İŞKUR geçmişleri ve kayıtları varsa teşvik süresinin 6 ay kadar uzatılmasına karar verilmiştir. Mesleki yeterlilik belgesi ile birlikte eğitim sonrasında işe yerleştirme şansı daha fazla artmaktadır.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol