kapat ikonu

Meslek liselerinden ekonomiye 250 milyon TL’lik katkı

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezlerindeki döner sermaye işletmelerinin, 2018 yılında yapılan üretim ile birlikte 250 milyon TL gelir elde ettiği açıklandı.

  • Gündem
  • 31 Ocak 2019 13:54
  • Son Güncelleme: 31 Ocak 2019 13:58
Millî Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı bulunan mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezlerinde, 2018 yılında yapılan üretimlerden 250 milyon TL gelir sağlandı.
 
2018 SENESİNDE ÜRETİMDE ELDE EDİLEN GELİR YÜKSELDİ
 
2018 senesinde döner sermaye kapsamında en fazla üretim yapan ilk 50 kent ve ilk 50 Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları paylaşıldı. Mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezlerindeki döner sermaye işletmelerinde 2018 senesi üretiminden elde edilen gelirin, bir önceki seneye kıyasla yükseldiği öğrenildi.
 
ÜRETİM GELİRLERİ YÜZDE 15 ARTTI
 
Mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezlerinde yer alan 801 döner sermaye işletmesinde, 2018 senesinde yapılan üretimden 250 milyon TL gelir elde edilirken, 2017 senesinde 774 döner sermaye işletmesinde 217 milyon TL’lik üretim yapıldığı değerlendirildiğinde, 2018 senesinde gelirlerin yaklaşık yüzde 15 arttığı ortaya çıktı.
 
EN BÜYÜK GELİR SAĞLAYAN İLLER
 
Bakanlık tarafından paylaşılan verilere göre, 2018 senesinde bünyesinde döner sermaye işletmesi yer alan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında yapılan üretim sebebiyle Ankara'da yaklaşık 31 milyon, Antalya'da yaklaşık 15 milyon ve İstanbul'da yaklaşık 12 milyon TL’lik üretime imza atıldı.
 
İSTANBUL’UN ÜRETİMİ 2017’YE GÖRE DÜŞTÜ
 
Bu illerin ardından neredeyse 11 milyon TL’lik üretimle İzmir ve yaklaşık 9 milyonluk üretimle Şanlıurfa gelirken, bu şehirlerin 2017 yılı üretim performansları kıyaslandığında yalnızca İstanbul'da üretimin düştüğü belirtilirken, diğer kentlerin üretim kapasitelerinin arttığı ve ilk beş şehirdeki en fazla üretim artışının Şanlıurfa'da gerçekleştiği aktarıldı.
 
EN FAZLA GELİRİ ANKARA ALTINDAĞ SİTELER MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ SAĞLADI
 
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları bünyesinde yer alan döner sermaye işletmeleri arasında en fazla gelirin Ankara Altındağ Siteler Mesleki Eğitim Merkezi’nin sağladığı duyuruldu.
 
ÇANAKKALE YENİCE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ EN FAZLA ÜRETİM YAPAN İKİNCİ KURUM OLDU
 
Yaklaşık 5,5 milyon TL’lik üretime imza atan Ankara Altındağ Siteler Mesleki Eğitim Merkezinin ardından, hemen hemen 5 milyon TL’lik üretimle Çanakkale Yenice Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve yaklaşık 4,9 milyon TL’lik üretimle Ankara Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takip etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol