kapat ikonu

Meslek liseleri için performans şartı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan yeni kararlar çerçevesinde meslek liselerinde performans değerlendirme şartının getirileceği açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan yeni kararlar çerçevesinde meslek liselerinde performans değerlendirme şartının getirileceği açıklandı.
 
Milli Eğitim Bakanlığı bir süredir meslek liselerinde verilen eğitimin geliştirilmesi ve yetiştirilen öğrencilerin sektöre faydalı kişiler olması için önemli çalışmalar yapıyorlardı. Bu süreçte yapılan görüşmelerin ardından birtakım önemli kararların verildiği açıklandı. Verilen kararlar çerçevesinde gerekli yazılar meslek liselerine ulaştırıldı. Artık okulların sürekli olarak performans değerlendirmeleri adı altında denetime tabi tutulmasına karar verildi. Böylece sağlanan eğitimin daha verimli ve kaliteli olması beklentiler arasında yer alıyor.
 
Eğitim kurumlarından sağlanacak verimin sektörde yetkili ve kalifiye eleman ihtiyacını da ortadan kaldırabileceği ifade edildi. Bu süreç içerisinde 7 farklı başlık altında toplanacak olan performans değerlendirme çalışmalarının yeni eğitim ve öğretim yılı içerisinde başlaması bekleniyor. Verilen eğitimin kalitesini araştıracak olan 3 kişilik denetim komitelerinin oluşturulmasına karar verildi. Yıl içerisinde okula giderek yerinde yapılacak kontroller sayesinde puanlamalar yapılacak.
 
Verilen eğitimin kalitesi, sosyal etkinlikler, öğrencilerin disiplin durumları, rehberlik hizmetleri gibi pek çok ayrıntı değerlendirme açısından önemli olacak. Yapılan puanlamaların kanıtlayıcı belgeler ile desteklenmesi ortaya çıkabilecek çeşitli ihmallerinde önüne geçmeyi planlıyor. Özellikle okullarda verilen eğitimin rehberlik çalışmaları ile desteklenmesinin son derece önemli olduğu ifade edilmişti. Bu süreçte rehberlik çalışmalarının ayrı bir kategoride incelenerek ayrı şekilde puanlanmasına karar verildi. Eğitim kadar öğrencilerin ruhsal durumları da dikkate alınacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol