kapat ikonu

Merkez Bankası'ndan swap hamlesi

Merkez Bankası bünyesinde döviz karşılığı altın swap piyasasının açılması kararlaştırıldı. Söz konusu piyasanın başlangıç tarihi ise 2 Ekim 2019 olacak.

  • Gündem
  • 01 Ekim 2019 17:11
  • Son Güncelleme: 01 Ekim 2019 17:15

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan (TCMB) yapılan son dakika açıklamasında, "Bankaların likidite yönetimdeki etkinliğin artırılması amacıyla Döviz Karşılığı Altın Swap Piyasası'nın açılmasına karar verildi. Piyasada merkez bankası taraflı işlemlere 2 Ekim 20019 tarihinden itibaren başlanacak" ifadelerine yer verildi.

Bankadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bankaların likidite yönetimdeki etkinliğin artırılması amacıyla Merkez Bankası bünyesinde Döviz Karşılığı Altın Swap Piyasası'nın açılmasına karar verilmiştir.

İki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olarak farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesidir.

İşlemler, döviz ve efektif Piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalarla limitleri dâhilinde alım/satım yönünde kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilecektir.

Söz konusu piyasada Merkez Bankası taraflı işlemlere 2 Ekim 2019 tarihinden itibaren başlanacaktır. İşlemlere ilişkin ayrıntılar veri dağıtım sistemleri aracılığı ile günlük olarak ilan edilecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

İlişkili Haberler
Merkez Bankası Swap Satış Limitini Artırdı!Merkez Bankası Swap Satış Limitini Artırdı! AB ülkelerinden kahveye 7,8 milyar avroAB ülkelerinden kahveye 7,8 milyar avro
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol