kapat ikonu

Merkez Bankasından önemli karar!

Merkez Bankası tarafından alınan karar sonrasında bankaların gecelik olarak aldıkları borç limitlerinin düşürüldüğü tespit edildi.

Merkez Bankası tarafından alınan karar sonrasında bankaların gecelik olarak aldıkları borç limitlerinin düşürüldüğü tespit edildi.
 
Bir süredir Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından faaliyetler düzenleniyordu. Bugün alınan karar çerçevesinde flaş bir karar açıklandı. Bankalar tarafından alınan gecelik borç alabilme limitleri düşünüldüğü zaman bu limitlerin alınan bir karar sonrasında düşürülmesine karar verildi. Yapılan işlemler sonrasında limitler yeniden belirlenmiş oldu.
 
Merkez Bankası yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar sonrasında tüm fonlamalar için likidite penceresinin açılması planlananlar arasında yer alıyor. Bu süreç içerisinde fon maliyetleri de ortalama olarak 25 baz puan civarında artırılmış olacak. Bu süreçte mevcut maliyetlerinde belirli oranlarda artırılmasına karar verildi.
 
Merkez Bankası almış olduğu bu önlemlerin tamamını sürekli olarak yükselen dolardan dolayı alacağını ifade etti. Bunun ardından dolar fiyatlarının alınan karar sonrasında 3.95 seviyelerine kadar gerilediği öğrenildi. Merkez Bankası tarafından alınan karar çerçevesinde 25 baz puan çerçevesinde örtülü bir faiz artımı yapılmış oldu. Konu hakkında çalışmaların önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol