kapat ikonu

Merkez Bankasından flaş faiz kararı! Oranlar yüzde kaç oldu?

Bu yıl dördüncü kez yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında Merkez Bankası, faiz politikasını değiştirmedi.

Merkez Bankası tarafından bu yıl dördüncü kez Para Politikası Kurulu toplantısı yapıldı. Banka, beklendiği gibi faiz politikasını değiştirmedi ve yüzde 24’te tutma kararı aldı. MB, 14 Eylül 2018’de yaptığı toplantıdan bu yana faiz oranında değişiklik yapmadı.

“İyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir”

Kuruldan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

“Sıkı parasal duruş korunacak”

İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

“Bütün araçlar kullanılmaya devam edilecek”

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol