kapat ikonu

Merkez Bankası'ndan flaş döviz hamlesi!

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, finansal piyasalarda yaşanan hareketlilik nedeni ile bir hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verileceğini duyurdu.

Para Politikası Kurulu’nun, bu sene 16 Ocak, 6 Mart ve 25 Nisan’daki toplantılarında politika faizi olan bir hafa vadeli repo ihale oranı yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmuştu.

Bu kararla birlikte ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin kademeli olarak yüzde 25,50 ve üzerinde oluşabileceğini ifade eden analistler, böylece döviz kurundaki oynaklığın azalmasının beklendiğini dile getirdi.

8 Nisan’dan itibaren tekrar başlamıştı

14 Eylül 2018 - 22 Mart 2019 tarihleri arasında TCMB fonlamasının tamamı haftalık repo ihaleleri ile yapılırken, finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak 25 Mart 2019 - 8 Nisan 2019 tarihleri arasında haftalık repo ihalelerine ara verilmiş ve fonlama gecelik borç verme oranı olan yüzde 25,5'ten sağlanmıştı.

Bunun neticesinde, BIST Bankalar arası Repo Piyasasında TCMB işlemleri hariç tutularak hesaplanan ortalama faiz 25 Mart 2019 - 8 Nisan 2019 tarihleri arasında artış kaydetmiş, ancak fonlamanın tekrar haftalık repo ihaleleri ile yapılmaya başlaması ile birlikte tekrar politika faizinin etrafında dalgalanmaya başlamıştı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol