kapat ikonu

Merkez Bankasından enflasyon değerlendirmesi

Enflasyon oranlarının tekrar yüksek çıkmasından sonra Merkez Bankası tarafından konu hakkında açıklama yapıldı.

Enflasyon oranlarının tekrar yüksek çıkmasından sonra Merkez Bankası tarafından konu hakkında açıklama yapıldı.
 
Enflasyon oranları bir süredir Türkiye ekonomisi üzerinde ciddi sorunların oluşmasına neden olmuştu. Bu süreç içerisinde enflasyon oranlarının düşürülmesi için birtakım çalışmalar yapıldı. Ancak bu çalışmaların sanıldığı kadar başarılı sonuçlar vermemiş olması ekonominin önünde ciddi sorunların oluşmasına neden oldu. Yılın son çeyreğinde yapılan enflasyon tahminleri ve kesinleşen rakamlara bakıldığı zaman yükselişin alınan önlemlere rağmen devam etmiş olması ciddi sorunların olduğunu gözler önüne serdi.
 
Merkez Bankası tarafından konu hakkında ciddi açıklamalar ve değerlendirmeler yapıldı. Eylül ayı rakamlarına bakıldığı zaman tüketici fiyatlarının bu süreçte yüzde 0.65 oranında arttığı tespit edilmişti. Bu oranlar aynı zamanda yıllık enflasyonu da olumsuz etkiledi. Yıllık enflasyon puanı yüzde 0.52 seviyelerinde yükseldi.
 
Yapılan incelemeler sonrasında enflasyon oranlarının artmasının altındaki sebepler incelemeye alındı. Gıda fiyatlarında alınan tüm önlemlere rağmen devam eden çeşitli artışların ve aynı zamanda işlenmiş gıdalarda devam eden artışın sebep olduğu tespit edildi. Bu konuda şimdiye kadar alınan önlemlerden farklı olarak bir düzenlemeye gidilmesine karar verildi. Yıllık enflasyonun ve çekirdek göstergelerin bu süreç içerisinde yükseldiği belirtilirken yeni eylem planı için çalışmalar başladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol