kapat ikonu

Merkez Bankası'ndan avans kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 2018 yılı kesinleşmemiş hesap dönemi kârından hesaplanan tutarın yüzde 90'ı avans olarak dağıtılacak.

  • Finans
  • 18 Ocak 2019 14:26
  • Son Güncelleme: 18 Ocak 2019 14:27
TCMB Genel Kurulu'nun nisan yerine her sene hesap dönemi sonu itibarıyla 3 ay içinde ve banka meclisinin belirleyeceği günde toplanmasına ilişkin düzenlemenin kabul edildiği belirtildi.
 
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, bir hissedarın Genel Kurul'un neden nisan ayı yerine bu dönemde yapıldığına yönelik sorusunu cevapladı. Olağanüstü genel kurul gündeminin hissedarlardan gelen talep doğrultusunda oluşturulduğunu söyleyen Çetinkaya, yeni Türk Ticaret Kanununun, anonim şirketler için şirket genel kurul toplantılarının her faaliyet dönemi sonunda ilk üç ay içinde yapılmasını düzenlediğini anlatarak, bankanın bu düzenlemesinin, mevcut şartlarda bir istisna gibi göründüğünü anımsattı.
 
Çetinkaya, önceki düzenlemede nisan ayı içinde tarih belirleme yetkisinin yine Banka Meclisi'ne verildiğini kaydederek, yetkinin yine Banka Meclisi'nde olmakla beraber Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hâle getirilip 'ilk üç ay' ile ifade edildiğini ve değişikliğin tamamen bununla sınırlı olduğunu bildirdi.
 
TCMB AVANS DAĞITACAK
 
TCMB, 2018 yılı kesinleşmemiş hesap dönemi kârından hesaplanan tutarın yüzde 90'ını avans olarak dağıtacak. Toplantının gündem maddelerinden oluşan, Bankanın 2018 yılı dönem karından avans dağıtımı yapılmasına karar verilmesinin Genel Kurulun onayına sunulduğu aktarıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi Edip Yılmaz tarafından verilen önerge ile birlikte hesaplanan tutarın yüzde 90'ını avans olarak dağıtılacak.
 
AVANS TUTARI PAYLAŞILACAK
 
Çetinkaya, düzenlemenin yeni Türk Ticaret Kanunu ile Ticaret Bakanlığı tebliğine ilişkin olarak yapıldığını ifade ederek, bu çerçevede dağıtımı yapılacak avans oranı ve ilgili gündem maddesine ilişkin görüşmelerin Genel Kurul'da müzakere edilmek durumunda olduğunu açıkladı. Avansın oranının burada önerildiğini anlatan Çetinkaya, avans tutarına ilişkin nihai tespitin Banka Meclisi kararıyla kendilerine sunulacak finansal tablolar üzerinden gerçekleştirilip karara bağlanacağına dikkati çekerek, akabinde bu tutarının, kamuoyuyla da Olağanüstü Genel Kurul kararlarıyla birlikte paylaşacaklarını duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise daha evvel yaptığı bir konuşmasında, Merkez Bankasından Hazineye devredilecek kârın 37 milyar TL civarında olacağını duyurmuştu.
 
TCMB Olağanüstü Genel Kurulu'nda hissedarların çeşitli konulardaki sorularını da yanıtlayan Çetinkaya, D grubu hissedarların kendilerine kâr payı dağıtımı yapılmasına ilişkin talepleri üzerine, mevcut yasal çerçeveyi yürütmekle mükellef olduklarını hatırlatarak, bu yasal çerçevede yapılabilecek değişikliğin müzakere edilebileceğini anlattı. Çetinkaya, bu konuda talepler olduğunu bildiklerini belirterek, bu taleplerin de ilgili makamlarla Genel Kurul sonrasında paylaşıldığını hatırlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol