kapat ikonu

Merkez Bankası yüzde 0,75 arttırdı!

2017 yılının ilk toplantısını gerçekleştiren Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz koridoru üst bandının yüzde 9,25’e çıkarıldığını açıkladı. Bu karar karşısında dolar ve euro nasıl tepki gösterdi? İşte son durum…

  • Piyasalar
  • 24 Ocak 2017 14:53
  • Son Güncelleme: 24 Ocak 2017 14:54

Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklamasını bekleyen euro güne 4.0435 TL, dolar ise 3.7610 TL seviyesinden başlamıştı. Günün ilerleyen saatlerinde 3.74 TL bandının altına inen dolar, Merkez Bankası kararından sonra 3.83 TL sınırına ulaştı. Türk Lirası karşısında değer kazanan doların daha fazla artıp artmayacağı ise merak konusu olmaya başladı.

PPK, Aralık ayında nasıl bir karar vermişti?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu geçtiğimiz yılın Aralık ayında faiz koridorunu ve politika faiz oranlarını sabit tutmuştu. Dolayısıyla Merkez Bankası bir hafta vadeli repo oranını yüzde 8, koridorun alt bandını yüzde 7.25 ve marjinal fonlama oranını yüzde 8.50 seviyesinde tutmayı başarmıştı.

Merkez Bankası yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, faiz koridoru üst sınırı yüzde 9,25 seviyelerine çekildi. Politika faizini yüzde 8.00 seviyesine çeken PPK, geç likidite faizini de yüzde 10’dan yüzde 11’e yükseltti.

Yetkililerin yaptığı açıklamalar sonrasında, önümüzdeki dönemde para politikasının enflasyon oranına bağlı olarak şekilleneceği belirtildi. Ayrıca ihtiyaç duyulmsı halinde piyasalara ek para sıkılaştırmasının yapılabileceğinin sinyali verildi. Tüm bunlara ilaveten talep gelişmelerinin enflasyonu olumlu yönde etkilediğine vurgu yapılmaktadır.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol