kapat ikonu

Merkez Bankası Swap Satış Limitini Artırdı!

Merkez Bankası tarafından yeni bir hamle daha yapıldı. Swap satış limiti yüzde 40 oranında artırıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yeni bir düzenleme yapılmasına karar verildi. Daha önce yüzde 30 seviyelerinde gerçekleştirilen swap satış limiti yeni hamlelerin ardından yüzde 40 seviyelerine kadar çıkarıldı. Döviz karşılığı Türk lirası olan swap piyasasında vadesi gelmemiş olan tüm swapların toplamının satış sınırı hakkında yeni bir çalışma gerçekleştirdi. Perşembe günü 28 Mart tarihi itibariyle yeni bir düzenleme yapılmış ve swap oranı yüzde 20 seviyelerinden yüzde 30 seviyelerine kadar çıkarıldığı öğrenildi.
 
Swap sözlük anlamı ile birlikte takas, değiş tokuş anlamına gelmektedir. Farklı faiz türleri olan borçların birbirleri arasında gerçekleştirilecek olan değişim ile birlikte yapılan çalışmaları olarak tanımlanmaktadır.
 
Swap Çeşitleri Nelerdir?
 
Piyasada yapılan işlem detaylarına göre swap çeşitleri değişiklik göstermektedir. Bu süreç içerisinde para swapı işlemlerinde taraflar önce anlaşıp ardından belirli oran ve şartlar arasında para birimlerini değiştirmeyi amaçlamışlardır.
 
Bir diğer işlem ise faiz swapı işlemleri de anapara tutarı üzerinden farklı faiz oranlarına göre hesaplama işlemleri yapılmaktadır. Aynı para birimleri üzerinden borçların faiz ödemelerinin yapısında bir değişiklik gerçekleşirken anapara üzerinde herhangi bir değişiklik gerçekleşmemektedir.
 
Son işlem ise çapraz döviz swapı olarak ifade edilmektedir. Farklı para birimleri üzerinde farklı faiz yapıları arasında borçlanan kişilerin diğer tarafın borcu düşünüldüğü zaman anapara ve faiz ödemelerini yerine getirmek üzere anlaşma sağlandığı ve gerekli yükümlülüklerin yerine getirildiği ifade ediliyor.
Merkez Bankası'ndan swap hamlesiMerkez Bankası'ndan swap hamlesi
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol