kapat ikonu

Merkez Bankası faiz kararını duyurdu

İç piyasaların bir süredir merakla beklediği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı Para Politikaları Kurulu (PKK) toplantısı sonrasında kamuoyuna duyuruldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı sonucunda faiz kararı açıklandı.
 
Banka politika faizini yüzde 8'de, faiz koridorunun alt ve üst bandını sırasıyla yüzde 7,25 ve yüzde 9,25 düzeyinde, GLP faizini de yüzde 12,25'te sabit tuttu.
 
Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki toparlanmanın güçlendiğine işaret ettiği belirtildi.
 
Açıklamada "İç talepte iyileşme gözlenirken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla iktisadi faaliyetin güç kazanmaya devam etmesi beklenmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir" ifadelerine yer verildi.
 
Son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltmenin sınırlayıcı etkisine rağmen, enflasyonun bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturduğu belirtildi ve "Bu çerçevede Kurul sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar vermiştir." dendi.
 
Merkez Bankası bir önceki PPK toplantısında GLP borç verme faiz oranını yüzde 11,75'ten yüzde 12,25'e yükseltmişti.
 
Ekonomistler, faizlerde değişiklik beklemediğini açıklamıştı.
 
Dolar kuru karar öncesi 3.51'in üzerindeyken, 3.50 seviyesine geriledi.
Hürriyet
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol