kapat ikonu

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası bu gün gerçekleştiği Şubat ayı toplantısında politika faizini 50 baz puan düşürerek yüzde 11,25'ten yüzde 10,75'e çekti

  • Finans
  • 19 Şubat 2020 17:07
  • Son Güncelleme: 19 Şubat 2020 17:12

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bu gün gerçekleştirdiği Şubat ayı toplantısında, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 50 baz puan düşürerek yüzde 1,25'ten yüzde 10,75'e çekti.

POLİTİKA FAİZİ YÜZDE 10,75’E İNDİRİLDİ

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan PPK'nın, politika faizinin yüzde 11,25'ten yüzde 10,75'e indirilmesine karar verdiği bilgisine yer verildi.

Yapılan duyuruda, iktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşmenin devam ettiği ifade edilerek, yatırımlarda ve istihdamda toparlanma sinyallerinin alınmakla birlikte zayıf seyrin sürdüğü belirtildi.

Duyuruya göre, net ihracatın büyümeye katkısında gerileme yaşanırken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceğinin öngörüldüğü kaydedildi.

Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada şu değerlendirmeye yer verildi: "Bununla birlikte kredi büyümesi ve kompozisyonundaki gelişmelerin dış denge ve enflasyon üzerindeki etkileri yakından takip edilmektedir. Son dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi makro politika bileşimi açısından önem arz etmektedir. Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve küresel enflasyonun düşük düzeyi gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentileri güçlendirmektedir. Öte yandan, son dönemde küresel büyümeye ilişkin artan belirsizlikler gelişen ülke finansal varlıklarına yönelik talebin ve risk iştahının dalgalı seyretmesine neden olmaktadır. Korumacılık önlemlerinin, küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin ve jeopolitik gelişmelerin yanı sıra son dönemde ortaya çıkan salgın hastalığın sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir." ifadeleri kullanıldı.

FAİZDE ÖLÇÜLÜ İNDİRİM YAPILDI

Merkez Bankası’nda yapılan duyuruda, enflasyon beklentilerinin, iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinin ılımlı seyrettiği belirtilerek, enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşmenin ülke risk primindeki düşüşü desteklediği ve maliyet unsurları üzerindeki baskıların sınırlanmasına katkıda bulunduğu ifade edildi. Diğer yandan açıklanan enflasyon rakamlarının yılsonu tahminiyle büyük ölçüde örtüştüğü ve uyumlu olduğu ifade edildi.

Kurulun bu çerçevede enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinde daha ölçülü bir indirim yapılmasına karar verdiği açıklaması yapılarak şu ifadeler kullanıldı: "Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir." denildi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol