kapat ikonu

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 24'te sabit tuttuğunu duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından açıklanan karara göre; politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 24 ile sabit tutuldu.
 
Merkez Bankasından faiz oranlarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, PPK'nın, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplandığı hatırlatıldı.
 
EKONOMİDEKİ DENGELENME BELİRGİNLEŞTİ
 
Toplantıda, politika faizi yüzde 24 seviyesinde sabit tutulurken, söz konusu duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini gösterdiğine işaret ettiği vurgulandı.
 
CARİ DENGEDEKİ İYİLEŞME EĞİLİMİNİN DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR
 
Dış talebin gücünü koruduğu, finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın sürdüğü anımsatılan duyuruda, cari dengedeki iyileşme eğiliminin devam etmesinin beklendiği aktarıldı.
 
SIKI DURUŞ KORUNACAK
 
İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlendiği belirtilen açıklamada, fiyat istikrarına yönelik risklerin de devam ettiğine dikkati çekildi. Bu kapsamda Kurul’un, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verdiği bilgisi paylaşıldı.
 
TCMB, FİYAT İSTİKRARI KAPSAMINDA ELİNDEKİ BÜTÜN ARAÇLARI KULLANMAYA DEVAM EDECEK
 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı kapsamında elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği dile getirilirken, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu tetikleyen diğer unsurlardaki gelişmelerin yakından izlenip ihtiyaç duyulması hâlinde ilave parasal sıkılaştırmanın yapılabileceği açıklandı.
 
PPK TOPLANTI ÖZETİ BEŞ İŞ GÜNÜ İÇİNDE YAYIMLANACAK
 
Paylaşılacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine sebep olabileceği önemle vurgulanırken, PPK toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bilgisi paylaşıldı.
 
BEKLENTİLERLE PARALEL
 
Ayrıca AA Finans'ın PPK toplantısına ilişkin düzenlediği ankete katılan ekonomistler de faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini bildirmişti. Merkez Bankası’nın aldığı bu karar, ekonomistlerin beklentisiyle paralel gerçekleşmiş oldu.
 
DOLAR VE AVRODA SON DURUM
 
Dolar kuru, TCMB’nin faiz kararı öncesi 5.41 lira seviyesinde bulunuyorken, beklentiler dâhilinde açıklanan kararın ardından 5.35 lira seviyesine kadar geriledi. Dolar fiyatları şu dakikalarda ise 5.35 lira civarında seyrederken, avro ise 6.10 lira bandında seyrediyor. Kur dün ülke piyasalarının kapanış saatinde 5,44 lira seviyesinde izliyorken, yeni güne yatay seviyeden başlamıştı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol