kapat ikonu

Merkez Bankası enflasyon tahmini açıklandı

TCMB 2018 gıda enflasyonu tahminini yüzde 29,5, 2019 için ise yüzde 13 olarak güncelledi.

Piyasaların merakla beklediği verileri TCMB Başkanı Çetinkaya açıkladı. Çetinkaya, gıda enflasyonu tahminini 2018 sonu için yüzde 13'ten yüzde 29,5'e, 2019 sonu için yüzde 10'dan yüzde 13'e güncellendiğini duyurdu. Petrol varil fiyatları ile ilgili de tahminlerini açıklayan Çetinkaya, 2018’de ortalama 73 dolardan 75 dolara, 2019’da da 73 dolardan 80 dolara yükseltildiği bilgisini paylaştı.
 
Enflasyon Raporu 2018-IV Bilgilendirme Toplantısı'nda konuşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon tahminlerini açıkladı.
 
Yılın dördüncü Enflasyon Raporu'nun açıklandığı bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulunan Çetinkaya, maliye politikasının Temmuz Enflasyon Raporu dönemine göre iktisadi faaliyeti daha az destekleyici bir konuma geldiğinden bahsetti.
 
PETROL VARİL FİYATLARI TAHMİNİ
 
Petrol fiyatları hakkında da konuşan Çetinkaya, petrol varil fiyatları varsayımını 2018 için ortalama 73 dolardan 75 dolara, 2019 için ise 73 dolardan 80 dolara yükselttiklerini ifade etti. Enflasyon tahminlerinde küresel büyüme ve gelişmiş ülke para politikaları görünümü ile enerji, ithalat ve gıda fiyatlarının da önemli rol oynadığını belirten TCMB Başkanı Çetinkaya, söz konusu değişkenlere dair varsayımlarından söz etti.
 
Çetinkaya, uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatlarının üçüncü çeyrekte belirgin şekilde artarken, endüstriyel metal fiyatlarındaki artışın büyük ölçüde Amerika ve Çin arasındaki dış ticaret geriliminin etkisiyle daha sınırlı kaldığına işaret ederek, yakın dönemde ham petrol fiyatlarının spot ve vadeli piyasalardaki yükselişine bağlı olarak, Temmuz Enflasyon Raporu'nda yer alan ham petrol varil fiyatları varsayımını 2018 için ortalama 73 dolardan 75 dolara, 2019 için ise 73 dolardan 80 dolara yükselttiklerini yineledi.
 
İşlenmemiş gıda fiyatları enflasyonu 2018'in üçüncü çeyreği sonunda yüzde 34'e ulaşarak Temmuz Enflasyon Raporu varsayımının oldukça üzerinde gerçekleştiğini hatırlatan Çetinkaya, taze meyve-sebze fiyatlarında temmuz ve ağustos aylarında beklenen düzeltme sınırlı kalırken eylül ayında ise güçlü bir fiyat artışının gerçekleştiğini anlattı.
 
YIL SONU ENFLASYON TAHMİNLERİ
 
Çetinkaya, gıda enflasyonu tahmini bu yılın sonu için yüzde 13'ten yüzde 29,5'e, 2019 sonu için yüzde 10'dan yüzde 13'e güncellendiğini yineledi. Enflasyonun 2018 sonunda yüzde 23,5 olacağı tahmininde bulunan Çetinkaya, önümüzdeki yıl ise bu rakamın yüzde 15,2’ye ve 2020 yılında da yüzde 9,3'e gerileyeceğinin tahmin edildiğini ifade etti.
 
HEDEFLERE DOĞRU YÖNELMESİ İÇİN BÜTÜN ARAÇLAR KULLANILACAK
 
Çetinkaya, sözlerinin sonunda önümüzdeki dönemde de enflasyonun en kısa zamanda hedeflere doğru yönelmesi için gerekli parasal duruşu koruyarak eldeki bütün araçları fiyat istikrarı doğrultusunda kararlılıkla kullanılacağını bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol