kapat ikonu

Mercedes'ten şok açıklama

Dünya devi Mercedes emisyon sorunundan dolayı 3 milyon aracını geri çağırdığını açıkladı.

  • Otomobil
  • 19 Temmuz 2017 23:46
  • Son Güncelleme: 20 Temmuz 2017 17:59
Dünya devi Mercedes emisyon sorunundan dolayı 3 milyon aracını geri çağırdığını açıkladı.
 
Araç üreticileri arasında son dönemlerde yaşanan emisyon problemi ciddi bir sorun olarak değerlendirildi. Dizel araçlarda yer alan emisyon değerlerinin yüksek çıkmasından dolayı hem araçların ömürlerini tükettiği hem de çevreye ciddi zararların verdiği tespit edilmişti. Bu zararların üstesinden gelebilmek için gerekli çalışmalar başlatılırken bu süreç içerisinde Almanya'nın en önemli araç üreticisi olan Mercedes'in emisyon değerlerinde yapılan testler sonrasında önemli farklılıkların oluşması son derece dikkat çekti.
 
Emisyon değerleri hakkında yapılan testler sonrasında normalden çok daha düşük olduğunun anlaşılmazı bazı oynamaların gerçekleştirildiğini ortaya koydu. Tüm bunların ardından ünlü otomobil firmasının sahibi tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Motorların güvenilirliğini test edebilmek amacıyla güvenilirliği artırmak için araçların büyük bir kısmının geri çağrılmasına karar verildi. 2008 ile 2016 yılları arasında gerçekleştirilen üretimler sonrasında emisyon probleminin yaşandığı iddia edildi.
 
Dev otomobil üreticisi tarafından çeşitli bölgelere satışının gerçekleştirildiği toplam 3 milyon aracın geri çağrıldığı açıklandı. Yapılacak işlemler sonrasında emisyon değerlerinin geliştirilmesine karar verildi. Yapılacak çağrışımların araç üreticisine olan maliyeti 220 milyon euro olarak belirlendi. Ortaya çıkan mali tablo büyük şaşkınlığa neden oldu. Yapılacak olan işlemler için araç sahiplerinin herhangi bir maliyetinin olmayacağı ve masraflarının gerçekleşmeyeceği öğrenildi. Geçtiğimiz yıl yapılan ölçümlerde de başka sorunların yaşanmasından dolayı firmanın 247 bin aracını geri çağırdığı ortaya çıkmıştı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol